Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

Jest ich mniej i są droższe. O czym mowa? O pamiątkowych płytach, które mają znaleźć się w ciągu modernizowanej ul. Kościuszki w Rzeszowie. Płyty można już zamawiać.

Jeszcze nie tak dawno ratusz zapowiadał, że zapisy na sprzedaż pamiątkowych płyt rozpocznie się w maju, po Święcie Paniagi. Okazało się, że zapisy przyspieszono i już można składać zamówienia. 

Ulica Kościuszki, która ma być modernizowana jeszcze w tym roku, również będzie wyłożona pamiątkowymi płytami, które pojawiły się na ul. 3 Maja podczas ubiegłorocznej modernizacji. Wtedy na deptaku w dwóch rzędach wmontowano 500 pamiątkowych płyt.

Ta tradycja będzie kontynuowana również na ul. Kościuszki. Jeśli ktoś chce się przysłużyć modernizacji kolejnego deptaka może to zrobić już, bo Miejski Zarząd Dróg ogłosił, że właśnie ruszył proces rezerwacji płyt. Jest ich 200, jasnoszarych o wymiarach 30 x 60 x 10 cm. 

Podobnie jak w ubiegłym roku na płytach będzie można wygrawerować tylko napis – bez logotypów i grafiki – składający się maksymalnie z 42 znaków. 

Taką pamiątkę będą mogły wykupić zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Cena wykupu takiej pamiątki zaskakuje, bo okazuje się, że płyta będzie kosztować  450 zł, czyli o 200 zł więcej, niż w przypadku płyt, które umieszczono na ul. 3 Maja. Jak to możliwe?

–  Gdy zaczęliśmy szukać firmy, która zajmie się wykonaniem grawerów, okazało się, że ceny poszły tak w górę, że w przeliczeniu na jedną płytę wychodzi na to, że trzeba zapłacić 450 zł. Nie spodziewaliśmy się  takiej ceny. Gdy szacowaliśmy kwotę, zakładaliśmy, że będzie ona zbliżona to tej ubiegłorocznej – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Na początek będzie można zamawiać tylko po jednym egzemplarzu grawerowanej płyty, które zostaną później ułożone w nawierzchni ul. Kościuszki po lewej i prawej stronie na całej długości. Jeśli nie będzie dużego zainteresowania wówczas będzie można domówić kolejną płytę z grawerem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zamówienia na wykup płyty można składać do 6 kwietnia w godz. od 8:00 do 15:00 osobiście w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg (ul. Targowa 1, pokój 303,  III piętro), telefonicznie: (17) 748 36 85, (17) 748 37 00  lub e-mail: sekretariat@mzd.erzeszow.pl.

Po dokonaniu rezerwacji należy w terminie siedmiu dni dostarczyć osobiście, listownie lub mailowo podpisaną własnoręcznie umowę do MZD, którą można pobrać TUTAJ.  

Obecnie na ul. Kościuszki trwają prace archeologiczne. Wykonuje je Rzeszowski Ośrodek Archeologiczny. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Modernizacją deptaka zajmie się konsorcjum firm PRIiD i „Witmar”. Inwestycja ma kosztować 2,4 mln zł. Rozpoczęcie robót zaplanowano po Święcie Paniagi, a zakończenie na listopad 2018 roku.

Ratusz planuje również w 2019 roku rozpocząć modernizację ostatniego deptaka w Śródmieściu – ulicy Grunwaldzkiej, gdzie prawdopodobnie również zostaną umieszczone pamiątkowe płyty. Prace miałyby się zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama