Około 200 pamiątkowych płyt na ulicy Kościuszki. W maju ma ruszyć sprzedaż

12
Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Ratusz kontynuuje pamiątkową tradycję. Jeśli chcesz, by zapamiętały cię przyszłe pokolenia, koniecznie kup pamiątkową płytę, którą zostanie położona w ciągu ul. Kościuszki w Rzeszowie. Sprzedaż ma ruszyć w maju. 

Podczas remontu ul. 3 Maja w dwóch rzędach w nawierzchni deptaka pojawiło się 500 jasnoszarych granitowych płyt, o wymiarach 30 cm na 60 cm, na których wygrawerowano imiona i nazwiska mieszkańców Rzeszowa lub nazwy lokalnych firm. Tę tradycję miasto zamierza kontynuować również na ul. Kościuszki, która ma być modernizowana w tym roku.

– W nawierzchni ul. Kościuszki planujemy ulokować około 200 pamiątkowych płyt – zapowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie szczegóły tego przedsięwzięcia są jeszcze omawiane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy prawdopodobnie będą pamiątkowe płyty mogli kupić na takich samych zasadach jak w ub. r. Dokładny koszt płyty nie jest jeszcze znany, ale można się spodziewać, że będzie zbliżony do ubiegłorocznej ceny – 250 zł. Sprzedaż płyt ma ruszyć w maju.

– Zdecydowaliśmy się na zamieszczenie pamiątkowych płyt również na ul. Kościuszki, ponieważ w tamtym roku ta inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a w związku z tym, że liczba płyt była ograniczona, nie każdy zdążył ją kupić – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Na około 130-metrowym odcinku ul. Kościuszki płyty pamiątkowe, podobnie jak na ul. 3 Maja, mają być układane w dwóch rzędach. 

Modernizacją deptaka zajmie się konsorcjum firm „Lider”, „Partner” i „Witmar”. Inwestycja ma kosztować 2,4 mln zł. Rozpoczęcie robót zaplanowano po Święcie Paniagi, a zakończenie na listopad 2018 roku. 

Obecnie na ul. Kościuszki pracują archeolodzy z Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Dotychczas udało im się znaleźć m.in. monety, krzyżyki noszone przez ówczesnych mieszkańców oraz dalszą część drewnianej podbudowy deptaka.

Ratusz planuje również w 2019 roku rozpocząć modernizację ostatniego deptaka w Śródmieściu – ulicy Grunwaldzkiej, gdzie prawdopodobnie również zostaną umieszczone pamiątkowe płyty. Prace miałyby się zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

12 KOMENTARZE

  1. Kto je teraz kupi jak na 3 Maja wszystko krzywe i położone na odwal się, za tę dewastację ulicy 3 Maja ktoś powinien być zwolniony w Ratuszu, kierowcę MPK co się nie zatrzymał na przystanku chcieli zwalniać, a za zmarnowanie 7000 000 zł wszystko cacy, ręka myje rękę, wstyd!

  2. Powinni sprawdzać pochodzenie ze dwa pokolenia do tyłu, żeby przyjezdny motłoch nie udawał miejscowych. Brakuje jeszcze żeby czereśniaki sobie tablice pamiątkowe kupowały na ulicach Rzeszowa.

    • Marku, w 1939 bylo 41 000 w Rzeszy. Kazde miasto w PL to mieszanka, nie ma sie co denerwowac. Ciekawe czy myslales ile ludzi pracuje w Rzeszowie, ale nie mieszka na stale. Wielu z nich to ciezko pracujacy ludzie. Docen to czasami bo latwo sie zapatrzyc na swoj nosek.

  3. Te płyty miałyby sens gdyby kosztowały kilkukrotnie tyle. Wydanie 250 zł na możliwość wpisania swojej nazwy firmy, czy nazwiska – to zdecydowanie zbyt niska kwota. Powinno to być co najmniej 1000 zł, lub nawet więcej Tak aby faktycznie wykup wiązał się z prestiżem a nie sposobem promocji dla każdego za takie śmieszne pieniądze. Wtedy można by kogoś nazywać fundatorem, a zebrane środki dałyby wtedy możliwość zbudowania czegoś dla spacerowiczów.

Comments are closed.