Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie chce w przyszłym roku rozbudować kompostownię. Obecna nie jest w stanie przyjmować wszystkich odpadów zielonych od mieszkańców. 

Kompostownia przy ulicy Ciepłowniczej powstała w 2011 roku. Najpierw była przeznaczona na odpady frakcji tzw. nadsitowej, która powstawała z segregacji wówczas odpadów zmieszanych. Następnie jej przeznaczeniem było przetwarzanie odpadów zielonych, czyli gałęzi, trawy, liści. 

Kompostownia MPGK jest otwarta – zielony materiał jest najpierw rozdrabniany przez rozdrabniarkę, a następnie tworzy się pryzmy, w których zielone odpady leżą około 8 tygodni na płytach kompostowych. Wcześniej odpadom zielonym jest „zaszczepiany” specjalny środek – Kompostin, który przyspiesza wytworzenie kompostu. 

Tak wytworzony kompost to najczęściej dobry nawóz pod posianie trawnika zarówno dla miasta, jak i firm, którym jest oddawany przez MPGK. Obecnie kompostownia może w ciągu roku przetworzyć około 4000 ton odpadów zielonych. Dla mieszkańców Rzeszowa taka moc przerobowa to za mało.

– W ubiegłym roku do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów spółdzielnie mieszkaniowe i mieszkańcy oddali prawie 5000 ton odpadów. Nadwyżkę musieliśmy wywieźć do innych kompostowni – mówi Sławomir Progorowicz, prezes MPGK Rzeszów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dlatego miejska spółka postanowiła rozbudować kompostownie. – W 2017 roku stworzyliśmy koncepcję na rozbudowę, a dziś mamy już podpisaną umowę na wykonanie projektu nowej kompostowni bazującej na tej, która już jest. Zmieni się jednak technologia przetwarzania odpadów – wyjaśnia prezes Progorowicz. 

Nowa kompostownia nie będzie już otwarta, a zamknięta. MPGK chce wybudować bioreaktory, do których będzie wrzucany zielony materiał. Z dołu taki bioreaktor będzie napowietrzany, z góry zraszany. Będzie w nim też ciepło, co skróci proces przetwarzania odpadów do 3 tygodni. Zostanie założony biofiltr, który zneutralizuje brzydkie zapachy. 

Tak wytworzony kompost będzie jeszcze około tygodnia „odpoczywał” na płytach kompostowych. Po rozbudowie wydajność kompostowni wzrośnie do 7000 ton. Koszt inwestycji to około 7 mln zł. MPGK liczy, że nowa kompostownia będzie gotowa do jesieni 2021 roku. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama