Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie buduje nowe ujęcie wody na osiedlu Budziwój. – To rozwiąże problem z dostawami wody do mieszkańców ul. Podleśnej – przekazuje ratusz. 

Budziwój został przyłączony do Rzeszowa w 2010 roku, ale część mieszkańców osiedla nadal korzysta z wody dostarczanej wodociągami z Tyczyna lub ze studni głębinowych.

– Dość często były kłopoty z dostawami wody do wszystkich odbiorców. Występowały przerwy – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Wody brakowało m.in. mieszkańcom ul. Podleśnej. – Ich oczekiwania były jednoznaczne, chcieli, by dostawami dla osiedla zajął się MPWiK Rzeszów – dodaje Liszcz.

Dlatego 24 marca br. rozpoczęły się prace przy budowie nowego ujęcia wody przy ul. Podleśnej. Wykonawcą inwestycji jest firma Polskie Centrum Wody z Jasła. – Ujęcie będzie pobierało wodę z dwóch studni głębinowych. Z badań wynika, że pierwsza ma wydajność 4 m sześc. na godz., a druga 1,5 m sześc. na godz. – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Zbiorniki do magazynowania wody będą mieć łączną pojemność 26 m sześc. Dzięki temu okoliczni mieszkańcy mają być pewni ciągłości dostaw. – Zakładamy jednak, że osiedle będzie się rozbudowywać i dlatego przewidzieliśmy także możliwość rozbudowy zbiorników, gdyby wzrosło zapotrzebowanie – wyjaśnia Liszcz.

Woda ze źródeł głębinowych przy ul. Podleśniej została zbadana i obecnie nie wymaga uzdatniania. Zakładane są jedynie drobne działania – m.in. dochlorowywanie wody.  

Inwestycja pochłonie ok. miliona złotych. Planowany termin zakończenia budowy to 16 września 2021 roku.

– MPWiK planuje już kolejne działania. Po uzyskaniu źródła wody, czyli po wybudowaniu ujęcia, firma wystąpi o zezwolenie na budowę nowej sieci wodociągowej i ogłosi przetarg na budowę. Do czasu jego wybudowania woda będzie rozprowadzana istniejącą siecią wodociągową – przekazuje Artur Gernand z biura prasowego magistratu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama