Zdjęcie: Piotr Woroniec / Rzeszów News

O 25 procent zwiększy zatrudnienie firma MTU Aero Engines Polska, która rozbuduje swój zakład w podrzeszowskiej Tajęcinie. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2019 roku. 

MTU Aero Engines Polska był jednym z pierwszym inwestorów w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Od 2009 roku w sąsiedztwie lotniska w Jasionce produkuje m.in. części do silników samolotu Airbus A320 oraz największego samolotu pasażerskiego Airbus A380. W ciągu pięciu lat liczba pracowników MTU wzrosła z 200 do 500 osób. Dziś, niemal 10 lat od rozpoczęcia działalności, w firmie pracuje ok. 800 pracowników.

Jak poinformowali przedstawiciele spółki, zakład w Tajęcinie ponownie zostanie rozbudowany dla potrzeb produkcji, montażu i logistyki. Obecna powierzchnia fabryki będzie powiększona o kolejne 11,4 tys. m kw. Prace budowlane mają ruszyć we wrześniu 2018 roku. W podrzeszowskim zakładzie MTU do 2020 roku liczba pracowników ma przekroczyć 1000 osób. 

– Oznacza to aż 25-procentowy wzrost zatrudnienia, głównie w obszarach produkcyjnych, w których spółka stosuje najnowsze technologie – poinformowało w komunikacie MTU. 

Rozbudowa fabryki MTU w Tajęcinie związana jest z dynamicznym rozwojem technologii oraz zwiększeniem wielkości produkcji całej Grupy MTU. Niedawno niemiecki koncern zakończył budowę nowego wydziału produkcji komponentów typu BLISK (bladed disk) w Monachium, oraz centrum logistycznego w Hanowerze. 

W rozbudowanym zakładzie w Tajęcinie firma planuje znacząco zwiększyć produkcję podzespołów do najnowocześniejszych silników GTF (Geared Turbofan), wchodzących na rynek. MTU zamierza także rozwijać współpracę z koncernem General Electric w zakresie montażu oraz produkcji podzespołów i modułów do najnowszej generacji silników odrzutowych w samolotach typu Boeing 787 – Dreamliner / 777X.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z nowej powierzchni zakładu, 7500 m kw. zostanie przeznaczonych pod produkcję, natomiast pozostałe 3900 m kw. do wsparcia produkcji. Po zakończeniu inwestycji, całkowita powierzchnia fabryki w Tajęcinie będzie wynosiła 38,5 tys. m kw. W nowej części zakładu będzie prowadzona głównie działalność oparta na najnowocześniejszych technologiach, m.in. drukowaniu 3D.

– Decyzja o drugiej, w ciągu zaledwie trzech lat, rozbudowie zakładu MTU, jest wyraźnym potwierdzeniem dynamicznego rozwoju spółki. Zdobyliśmy doświadczenie i zaawansowaną wiedzę, które są kluczowe w branży tak wymagającej, jaką jest przemysł lotniczy – mówi Krzysztof Zuzak, dyrektor MTU Aero Engines Polska.

Rozbudowana część zakładu w Jasionce ma być oddana do użytku przed końcem 2019 roku. Grupa MTU dotychczas w swój zakład pod Rzeszowem zainwestowała ok. 100 mln euro. Do 2022 roku zamierza wydać kolejne 80 mln euro.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama