Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu kadr z filmu "Romeo i Julia"

Jeśli nie macie planów na niedzielne popołudnie, koniecznie musicie zobaczyć ponadczasowy dramat Wiliama Szekspira „Romeo i Julia” w wersji musicalowej, w wykonaniu utalentowanych aktorów-amatorów.

„Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo!” – to jedne z najsłynniejszych słów, które padają w sztuce Wiliama Szekspira. Wypowiada je tytułowa bohaterka z balkonu swojego pokoju do ukochanego stojącego w ogrodzie.

Mowa tu oczywiście o dramacie „Romeo i Julia” –  historii zwaśnionych rodów i zakochanej do szaleństwa parze młodych ludzi, o której słyszeli chyba wszyscy, ponieważ sztuka ta doczekała się niezliczonych wersji teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Jest również  najbardziej znaną tragedią miłosną świata i jedną z najczęściej wystawianych sztuk Szekspira, która inspirowała  innych twórców literatury pięknej, jak chociażby Cypriana Kamila Norwida „W Weronie” czy Halinę Poświatowską „Jestem Julia”.

Rzeszowska publiczność tę niezwykłą sztukę będzie miała okazje zobaczyć w formie musicalu zrealizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk przy współpracy z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

„Zderzenie klasycznego tekstu z nowoczesną inscenizacją pokazuje jej niezwykłą uniwersalność, ponieważ za każdym razem każe nam zadawać pytania o reguły rządzące naszymi uczuciami i codziennym życiem” – piszą o musicalu jego twórcy.

To, co ich inspirowało przy tworzeniu tego muzycznego przedsięwzięcia to przede wszystkim historia cudownej miłości – szalonej, czystej i wzniosłej, która stała się skondensowanym studium nieposkromionych emocji: nienawiści i pogardy, miłosnych wzlotów i bezmyślnych morderstw, mądrości i cynizmu, idealizmu i hipokryzji.

„Nastolatkowie, Julia i Romeo, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin, z dzieci stają się głęboko doświadczonymi przez los dojrzałymi ludźmi. Ich dramat przemienia wszystkich: rodziców, przyjaciół, duchownych, bo „Smutniejszej bowiem los jeszcze nie zdarzył, jak ta historia Romea i Julii” – uważają twórcy musicalu.

Spektakl muzyczny będzie można zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 17:00 w najbliższą niedzielę (26 lutego). Bilety w cenie 6 zł można kupić w kasie WDK.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem jest Marek Krauz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk. Artystów wokalnie przygotowała Anna Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Choreografię opracowały: Magdalena Cwynar i Agnieszka Kramarz.                

(jg)

W musicalu zagrają:

ROMEO – Sebastian  Niźnik,

JULIA – Wioletta Bochenek, 

ESKALUS – Dominik Tudryn,

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

PARYS – Szymon Kazak 

PAN  KAPULET – Franciszek Kątnik,

PANI KAPULET – Agnieszka Ruszak

PAN MONTEKI – Leon Karaś ,

PANI MONTEKI – Mariola Bosak

MARTA – Aleksandra Zawierucka,

MERKUCJO – Dawid Szczęch  

BENWOLIO – Przemysław Dziob,

TYBALT – Łukasz Weremiński

LAURENTY – Adam Wielgosz,

BALTAZAR – Mieczysław Dec 

PIOTR – Martyna Bosak,

Narrator – Gabriela Sołga

Śmierć – Karolina Karbarz, solistka Zespołu ,,Rytm” 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama