Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Łańcut do „Europejskiej Nocy Muzeów” przyłącza się 2 maja. To właśnie w tym dniu, a raczej w nocy, będzie można bezpłatnie zobaczyć wnętrza zamku.

Europejska Noc Muzeów  to impreza kulturalna, która polega na bezpłatnym, nocnym odwiedzaniu instytucji kultury, galerii sztuki oraz muzeów. Akcję zapoczątkowano w  1997 roku w Berlinie. Cieszyła się ona tak dużym zainteresowaniem, że podobne wydarzenia zaczęto organizować w innych miastach.

„Noc Muzeów” do Polski po raz pierwszy przywędrowała w 2003 roku i odbyła się w poznańskim Muzeum Narodowym. W tym roku impreza ta będzie organizowana już po raz dwunasty w nocy z 20 na 21 maja. Rzeszów do akcji również się przyłącza.

Zanim jednak będziemy zwiedzać instytucje kultury w stolicy Podkarpacia, to warto podczas majowego weekendu zajrzeć do pobliskiego Łańcuta. Tam „Noc Muzeów” rozpocznie się już 2 maja (wtorek) o godz. 17:00.

Dla osób zwiedzających do godz. 24:00 (ostatnie wejście o 23:00) będzie udostępnione pierwsze piętro Muzeum-Zamku, gdzie będzie można zobaczyć m.in. Salę Balową (powstałą ok. 1800 r.) – największe i najbardziej okazałe wnętrze dawnej rezydencji magnackiej, z okazałą, intarsjowaną posadzką, iluzjonistycznie namalowanym niebem na suficie i pięcioma kryształowymi żyrandolami z końca XIX wieku.

Ponadto będzie można zobaczyć Apartament Damski, który jest przykładem wnętrza mieszkalnego z II połowy XVIII w. – dawniej zajmowała go księżna Marszałkowa Izabella z Czartoryskich Lubomirska; Salę pod Zodiakiem – jedno z najstarszych zachowanych wnętrz zamkowych, gdzie sztukaterię na kopule wykonał w 1641 r. wybitny włoski artysta Giovanni Battista Falconi.

Oczywiście wstęp do Zamku jest bezpłatny. Jeśli jednak ktoś ma ochotę zwiedzać muzeum w godzinach dziennych może to zrobić od 9:00 do 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00). Ceny biletów można sprawdzić na stronie www.zamek-lancut.pl.

3 maja ekspozycje muzealne będą nieczynne.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.