Zdjęcie: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie zaangażował się w kampanię „Wspólnie przeciwko oszustom”. Do mieszkańców trafią ulotki informujące, jak nie nabrać się fałszywym wnuczkom i policjantom.

Kampania „Wspólnie przeciwko oszustom” ruszyła 9 listopada ub. r. Jest ona wspólnym dziełem miasta Rzeszowa i policji. Przekaz kampanii jest głównie skierowany do seniorów, którzy nierzadko tracą oszczędności swojego życia, bo uwierzyli, że dzwoni do nich będący w potrzebie wnuczek, albo policjant, który opowiada „bajki” o akcji przeciwko oszustom.

Na potrzeby kampanii wyprodukowano spoty, wydrukowano plakaty i ulotki. Do akcji przeciwdziałania wyłudzeniom przyłączył się Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. – Chcemy uświadomić mieszkańcom, jak łatwym celem mogą być dla przestępców – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Można jednak uniknąć strat, trzeba jedynie mieć odpowiednią wiedzę i czujność – uważa Szczepanek.

Tylko w grudniu ub. r. rzeszowska policja odnotowała trzy kolejne przypadki oszustw „na policjanta CBŚP” i „na prokuratora”. W jednym przypadku kobieta zostawiła pieniądze… pod drzewem, a w innym przypadku kolejna poszkodowana przekazała gotówkę nieznanemu mężczyźnie w pobliżu fontanny multimedialnej.

MZBM otrzymał z Urzędu Miasta Rzeszowa ulotki i plakaty, które informują o podstawowych zasadach, które trzeba zastosować, by nie dać się oszukać złodziejom.

– Mamy 100 plakatów i 3500 ulotek. Są one kolportowane wśród mieszkańców i rozwieszane w budynkach, które są przez nas administrowane. To bardzo ważne, by podstawowa wiedza dotycząca bezpieczeństwa dotarła do mieszkańców – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy z rzeszowskiego MZBM.

Ulotki kolportowane są przez pracowników MZBM oraz dostępne są w budynkach Urzędu Miasta, Punktach Obsługi Mieszkańców, Urban Labie, domach kultury, do dyspozycji Rady Seniora, Stowarzyszenia Kreatywny Senior, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w 9 rejonach opieki MOPS.

Oprócz spotów, plakatów i ulotek, w szkołach dzieci na godzinach wychowawczych dowiadują się, jakie zagrożenia czyhają na ich dziadków. – Dzieci, po powrocie do domu, przekażą swoim dziadkom materiały informacyjne, co skłoni rodzinę do dyskusji na temat zachowania czujności – uważa Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama