Reklama

Już za kilka dni w Rzeszowie odbędzie się międzynarodowe spotkanie World for Ukraine Summit 2022. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań humanitarnych, społecznych i gospodarczych na rzecz długoterminowej pomocy Ukrainie. W szczycie uczestniczyć będą przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, biznesu, think-tanków oraz mediów.

– Z satysfakcją informujemy, że to bezprecedensowe wydarzenie objęło patronatem już dziewięć ministerstw, co najlepiej świadczy o jego wadze i skali. Ze strony polskiej są to Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ze strony ukraińskiej – kluczowe resorty gospodarki spraw zagranicznych, zdrowia oraz gospodarki. Cieszymy się również patronatem Rady Europy, a także Inicjatywy Prezydenta Ukrainy UNITED24 oraz prezydentów Rzeszowa i Lwowa – podkreśla Kamil Szymański, prezes Fundacji World for Ukraine, która jest organizatorem szczytu.

World for Ukraine Summit 2022 odbędzie się w dniach 7-9 grudnia br. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego Rzeszów-Jasionka.

Celem szczytu W4UA (skrót od World for Ukraine) jest usprawnienie realnej pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu poprzez stworzenie przestrzeni do trójstronnego dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy Ukrainą, Polską i światem w zakresie pomocy humanitarnej i gospodarczej, umacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz rekonstrukcji gospodarki. Szczyt ma przyczynić się do wielostronnej współpracy między organizacjami pozarządowymi, biznesem, rządami i samorządami, tak, aby wsparcie dla Ukrainy było skoordynowane i długoterminowe.

Otwarta formuła zakłada włączenie wielu podmiotów do sieci współpracy w najważniejszych kwestiach – natychmiastowej pomocy dla ludności zaatakowanego kraju i opracowania narzędzi do jego odbudowy.

– Poruszymy kwestie wydajności pomocy humanitarnej, wsparcia zdrowotnego i psychicznego, odbudowy dziedzictwa kulturowego i instytucji edukacyjnych, a także wsparcie ekonomii. Odbudowa miast i odnowa infrastruktury oraz sektora agrarnego również będą kluczowymi zagadnieniami w dyskusji – zapowiada prezes Fundacji World for Ukraine.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wydarzenie kierowane jest do organizacji pozarządowych, sektora biznesu, samorządów oraz kręgów akademickich i think-tanków z Polski, Ukrainy i innych obszarów świata, które wspierają działania pomocowe na rzecz Ukrainy i Ukraińców, dlatego kluczowe jest zapewnienie im wspólnej płaszczyzny do spotkań, łączenie ich wysiłków. Służyć temu mają panele dyskusyjne oraz okrągłe stoły, promujące współdziałanie i wymianę doświadczeń. Towarzyszące szczytowi działania o charakterze promocyjnym obejmują między innymi koncerty, wystawy zdjęć, pokazy filmów, aukcję charytatywną.

Cieszy fakt, iż idea Szczytu W4UA znalazła tak wielkie wsparcie świata kultury, czego wyrazem jest występ Kalush Orchestra – zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji w 2022 roku.

Połączenie hip-hopu i narodowej muzyki folkowej uświetni wieczorną Galę Szczytu W4UA 8 grudnia, na którą serdecznie zapraszamy, po uprzedniej bezpłatnej rejestracji na stronie Fundacji https://w4ua.com/registration/. Wszystkie wydarzenia finansowane są ze środków Fundatora, środków własnych Fundacji oraz wpłat od sponsorów.

Lokalizacja tego prestiżowego spotkania nie jest przypadkowa. Rzeszów to kluczowy węzeł transportowy dla pomocy napływającej z całego świata na rzecz Ukrainy, aby wspomóc zaatakowany kraj. Otrzymał tytuł „Miasto-Ratownik” od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.

Organizator szczytu to Fundacja World for Ukraine, której celem jest integracja i wspieranie działań organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych dla pomocy Ukrainie.

Reklama