Zdjęcie: Materiały ZUS

361 wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek złożono do ZUS-u na Podkarpaciu. W całym kraju ponad 18 tysięcy. 

Do oddziału ZUS w Rzeszowie przesłano 298 wniosków, w Jaśle – 63. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. 

Wniosek to jednostronny dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje swoje dane identyfikacyjne oraz to, w jaki sposób koronawirus wpłynął na trudności finansowe i brak możliwości opłacenia składek. Jest on dostępny na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl

– Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Tzw. tarcza antykryzysową da jeszcze większe możliwości, m.in. zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama