Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

12 szpitali w naszym regionie otrzyma pieniądze na modernizację instalacji tlenowych. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart ogłosiła też powstanie lokalnego banku tlenu na wypadek trzeciej fali zachorowań koronawirusem. 

W ostatnich tygodniach w podkarpackich szpitalach zdarzały się problemy z płynnością dostaw tlenu dla pacjentów. Dlatego wojewoda Ewa Leniart postanowiła przeznaczyć 3,2 mln zł na modernizację instalacji tlenowych w najbardziej tego potrzebujących szpitalach.

Wytypowanych placówek jest 12, a wśród nich Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie (15 tys. zł na parownicę tlenu ciekłego przy zbiorniku kriogenicznym), uzdrowisko w Rymanowie, szpital w Przemyślu i sanatorium w Górnie. Do tego ostatniego trafi największa suma z puli, blisko 800 tys. zł.

– Mimo że zakażeń przybywa aktualnie mniej niż w październiku i w listopadzie, powinniśmy wyciągać wnioski. Możliwe, że liczba zakażonych jeszcze wzrośnie. Musimy być gotowi na kolejną dużą falę zachorowań, potrzeba, aby instalacje tlenowe były wydajniejsze – mówiła w piątek wojewoda Ewa Leniart. 

Modernizacje mają polegać na rozbudowach lub wymianie zbiorników tlenowych i samych instalacji tlenowych w szpitalach. – Umowy zostały już podpisane. Inwestycje mają zostać zrealizowane do końca tego roku – zapowiada Ewa Leniart.

Po Nowym Roku uruchomiony ma zostać program wsparcia tlenowego dla kolejnych szpitali z regionu.

Bank tlenu 

W piątek wojewoda Leniart zapowiedziała też stworzenie banku tlenu. Dzięki niemu zarówno szpital tymczasowy w Rzeszowie w szpitalu MSWiA, jak i jakikolwiek inny w regionie ma zyskać szybki dostęp do butli z tlenem. 

– Powstały cztery magazyny przyszpitalne, w których łącznie znajduje się 400 butli o różnej pojemności, od 2 do 50 litrów. Mieszczą się one w Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu i przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – przekazała Ewa Leniart.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama