Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Dominują Ukraińcy, ale na tej liście nie brakuje osób z bardzo odległych i egzotycznych krajów, np. Kolumbii. 

Jak poinformował Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu, w naszym województwie legalnie pracuje obecnie 15 tys. cudzoziemców. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców.

Od lipca ub. r. w rejestrach ZUS przybyło 200 tys. cudzoziemców w kraju, a na Podkarpaciu 4000. Podkarpacki rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom 60 państw. – Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem – mówi Dyląg.

Widać to także w statystykach ZUS. Na koniec czerwca 2020 r. w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było 605 tysięcy, a pod koniec czerwca 2021 r. 818 tys. Na Podkarpaciu w tym czasie liczba obcokrajowców zwiększyła się z 11 109 do 15 159.

Pod rzeszowski Oddział ZUS podlega 12 625 obcokrajowców, a jasielski – 2534.

Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca br. zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców (prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS).

– Także w województwie podkarpackim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 12,7 tys., czyli ponad 84 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie – mówi Wojciech Dyląg.

Drugą narodowością, która najchętniej podejmuje pracę na Podkarpaciu, to Białorusini (388). Obok tych narodowości pracują u nas także osoby z Rumunii (245), Litwy (129), Rosji (128), Włoch (86), Gruzji (84), Turcji (72).

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, np. z Wietnamu, Tajlandii, Meksyku, Filipin, Kuby czy Kolumbii.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama