Zdjęcie: ZUS

ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas. Wypłata „trzynastek” ruszy w przyszłym miesiącu. 

„Trzynastki”, czyli dodatkowe roczne pieniądze dla emerytów i rencistów, trafią do nich razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Na Podkarpaciu świadczenie otrzyma ponad 434 tysięcy osób: oddział ZUS w Jaśle przekaże „trzynastki” dla 132 003 osób, oddział ZUS w Rzeszowie dla 302 111.

– Emeryci i renciści nie mają się czego obawiać. „Trzynastki” będą przyznawane z urzędu,
nie trzeba więc składać wniosków – poinformował Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego oddziału ZUS. 

ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osób. „Trzynastka” przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

– Te osoby otrzymają „trzynastkę”, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków, to „trzynastka” nie będzie przysługiwać – zastrzega Wojciech Dyląg. 

Ile wynosi i jak dostać świadczenie? 

Aby otrzymać „trzynastkę”, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci ją wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna „trzynastka”. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę, np. jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci „trzynastki” razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień,
w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama