Zdjęcie: materiały prasowe

Rzeszowski oddział ZUS wypłaci je 303 141 osobom, a jasielski dla 132 552 osób. W kwietniu „trzynastki” emeryci i renciści dostaną wraz z głównym świadczeniem.

„Trzynastki” wypłacane są raz w roku. Na Podkarpaciu otrzyma je w kwietniu ponad 435 tys. osób. ZUS wypłaci „trzynastki” w całym kraju dla ok. 9 mln osób. Przysługuje ona np. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

– Te osoby otrzymają „trzynastkę”, o ile 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to „trzynastka” nie będzie przysługiwać – wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu. 

Ile, jak i kiedy? 

Aby otrzymać „trzynastkę”, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci ją wszystkim automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota dla każdego 1250,88 zł brutto. Z tego w większości przypadków ZUS potrąci zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna „trzynastka”.

– ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę – tłumaczy rzecznik Dyląg.  

Kiedy wypłata? ZUS wypłaci „trzynastki” razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Czy „trzynastkę” zajmie komornik? 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. „Trzynastka” będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie ją łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęta przez komornika.

Trzynasta emerytura – dyżury telefoniczne

W poniedziałek oraz wtorek (29 i 30) marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na dyżury telefoniczne, których tematem będzie trzynasta emerytura. Odpowiedzi na pytania i wątpliwości będzie można uzyskać:

– 29 marca br. – od 10:00 do 12:00, tel. 13 44 379 17 (oddział ZUS w Jaśle),

– 30 marca br. – od 10:00 do 11:30, tel. 17 858 61 85 (oddział ZUS w Rzeszowie)

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama