Zdjęcie: Pixabay

Ponad 540 mln zł z tytułu „trzynastki” ZUS na Podkarpaciu wypłacił dla emerytów i rencistów. 

„Trzynastki”, czyli dodatkowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów, trafiły do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Na Podkarpaciu otrzymało je ponad 435 tys. osób (oddział ZUS w Jaśle – 132 552, oddział w Rzeszowie – 303 141). Rzeszowski oddział ZUS wypłacił łącznie ponad 376 mln zł, a jasielski – 164 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatkowe roczne świadczenia pieniężne w całym kraju dla ok. 9 mln osób. Tzw. trzynastka przysługuje np. uprawnionym do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

– Te osoby otrzymały „trzynastkę”, o ile 31 marca br. miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata była zawieszona, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków, to „trzynastka” nie przysługiwała – wyjaśnia Wojciech Dyląg, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu. 

Ile wynosiło świadczenie? 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

ZUS wypłacał „13” wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Każdy otrzymał 1250,88 zł (brutto). W większości przypadków potrącił zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługiwała jedna „13”. ZUS podzielił ją w równych częściach na każdą osobę.

ZUS wypłacił tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień,
w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne ma specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama