Zdjęcie: Materiały GDDKiA

W czwartek, 23 stycznia, na drogach krajowych całego kraju rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu 2020. Na Podkarpaciu pomiary prowadzone są z wykorzystaniem kamer wideo w 114 punktach.

Jak poinformowała Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ciągu całego roku zostanie przeprowadzonych 9 pomiarów dziennych (godz. 6:00-22:00) i 6 nocnych (w godz. 22:00-6:00).

W całym kraju na drogach zarządzanych przez GDDKiA pomiary będą prowadzone w około 2300 punktach. To więcej niż pięć lat temu. Wtedy takich punktów było ok. 1950. Na Podkarpaciu pomiarowych punktów jest 114, na wyznaczonych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz drogach krajowych.

W zdecydowanej większości miejsc do mierzenia służyć będzie wideorejestracja. Jedynie w około 1 proc. punktów badania będą przeprowadzone automatycznie – przy wykorzystaniu liczników ruchu drogowego. Wideorejestracja jest nie tylko dokładniejsza, a często tańsza. 

– Wyniki pomiarów generalnych stanowią podstawę wszelkich działań o charakterze planistycznym, projektowym i strategicznym w odniesieniu do sieci drogowej. Wykorzystywane są również w pracach związanych z zarządzaniem ruchem, analizach środowiskowych, ekonomicznych oraz przy tworzeniu statystyk – informuje Joanna Rarus.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pomiary generalne prowadzone są na drogach krajowych cyklicznie od 1965 roku co pięć lat i dostarczają najważniejszych informacji o ruchu drogowym. Ostatni pomiar odbył się w 2015 roku, a kolejny realizowany jest w tym roku.

Podobnie jak wszystkie generalne pomiary od 2000 roku, zostanie on wykonany na istniejącej sieci dróg krajowych, z wyjątkiem tych odcinków, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i nie są administrowane przez GDDKiA.

Pojazdy, które będą rejestrowane w GPR 2020, to motocykle, samochody osobowe, lekkie samochody ciężarowe (dostawcze), samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy, ciągniki rolnicze, rowery. Szczegółowe wyniki poznamy jesienią 2021 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama