Stacja uzdatniania wody
Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Woda najwyższej jakości ze studni głębinowych ma popłynąć w 2022 roku do mieszkańców ulicy Podleśnej na osiedlu Budziwój. Powstała tam stacja uzdatniania wody. 

Większość mieszkańców ulicy Podleśnej korzysta z indywidualnych studni. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zdecydowało o wybudowaniu dwóch studni głębinowych na osiedlu Budziwój.

– Początkowo MPWiK planował dostarczać wodę z zakładu uzdatniania w Zwięczycy, ale nie udało mu się uzyskać zgody od spółki Eko-Strug na korzystanie z ich sieci – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Obie studnie na osiedlu Budziwój mają po ok. 100 metrów głębokości. Główna studnia ma wydajność 4 metrów sześciennych wody na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę. Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności.

– Druga studnia będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii lub koniecznych prac remontowych i konserwatorskich. Dzięki temu zabezpieczymy ciągłość dostaw wody – zapewnia Grzegorz Liszcz z rzeszowskiego MPWiK.

Stacja uzdatniania wody

Oprócz studni spółka wybudowała stację uzdatniania wody, zbiorniki wyrównawcze i hydrofornię.

– Wszystko zostało tak zaprojektowane, by w razie potrzeby możliwe było zwiększenie wydajności całego systemu. Rzeszów systematycznie się rozrasta, a jednym najpopularniejszych inwestycyjnie terenów jest właśnie osiedle Budziwój – tłumaczy Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Jakość wody skrupulatnie zbadana

Stacja składa się z pomieszczeń hydroforni, w których znajduje się lampa UV, oraz hali filtrów. W budynku znajduje się również chlorownia.

Jakość wody ze studni głębinowych została skrupulatnie zbadana i będzie nadal systematycznie kontrolowana. Nadaje się do spożycia.

Jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV. – Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie właśnie do zbiorników wody czystej – mówi Grzegorz Liszcz.

MPWiK zabezpieczył nową stację na wypadek gwałtownego pogorszenia jakości wody. W budynku możliwy jest montaż pełnego zestawu filtracyjnego.

Koszt budowy ujęcia i stacji uzdatniania to około 1 milion złotych. Na 2022 rok MPWiK planuje budowę sieci wodociągowej, która dostarczy wodę do odbiorców. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama