Zdjęcie: Pixabay

8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata – taką karę Sąd Rejonowy w Brzozowie wymierzył 43-letniemu Markowi K. za nawoływanie do nienawiści i kwestionowanie istnienia niemieckich obozów koncentracyjnych.

Marek K. jest mieszkańcem powiatu brzozowskiego. Stanął przez sądem za wpisy, jakie 13 i 17 kwietnia 2018 r. zamieścił w mediach społecznościowych.

– Na Twitterze napisał on, że obozy koncentracyjne nie były ani niemieckie, ani polskie, a żydowskie. Kilka dni później powielił ten wpis – mówił nam w grudniu ub. r. Artur Grabowski, prokurator rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 

Do sądu w Brzozowie trafił akt oskarżenia przeciwko Markowi K.  43-latek odpowiadał za publiczne i wbrew faktom zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim. W poniedziałek sąd skazał go na karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny.

Jak poinformowała prokurator Beata Śmiechowska, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, Marek K. w czasie zawieszonej kary więzienia będzie miał także kuratora sądowego, ma też przeprosić pokrzywdzonych.

– I zarządził podanie wyroku do publicznej wiadomości – dodaje Beata Śmiechowska.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto po doniesieniu warszawskiego stowarzyszenia “Otwarta Rzeczpospolita”, które na co dzień walczy z przejawami antysemityzmu i ksenofobii. Wyrok wobec Marka K. jest nieprawomocny.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama