Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Wzmożone kontrole policji na rzeszowskich ulicach. Funkcjonariusze sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają nowych zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. 

Od środy, 25 marca, w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Jest zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez, przemieszać się mogą maksymalnie dwie osoby. Z domu można wychodzić tylko do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzić psa. 

W autobusach może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. Na mszach, pogrzebach, czy ślubach nie może być więcej niż 5 osób. Za złamanie nowych zasad bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 5 tys. zł. Przestrzegania ograniczeń pilnuje policja.

Na razie funkcjonariusze nie sięgają po kary finansowe, w pierwszych dniach skupiają się na informowaniu ludzi o obowiązku przestrzegania nowych zasad bezpieczeństwa. Policjanci patrolują najczęściej uczęszczane miejsca przez mieszkańców, m.in. rzeszowskie bulwary.  

– Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na osoby nieprzestrzegające zakazu grupowania się w liczbie powyżej 2 osób – mówi nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Funkcjonariusze drogówki pojawili się już także w miejskich autobusach, sprawdzają, czy czy liczba przewożonych pasażerów nie przekracza połowy ilości miejsc siedzących. Tylko w czwartek skontrolowali kilkanaście autobusów. Obowiązujących nakazów nie złamano. 

Ponadto m.in. na deptakach pojawiły się policyjne radiowozy, z których podawane są komunikaty informujące o wprowadzonych ograniczeniach i zachęcające do pozostawania w domach i mieszkaniach – nie opuszczania ich bez uzasadnionej potrzeby.

– W komunikatach apelujemy o niegromadzenie się oraz ograniczanie kontaktu z innymi osobami, co minimalizuje ryzyko zakażenia – wyjaśnia nadkom. Adam Szeląg. 

Policja podkreśla, że ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo ludzi, a nie są skierowane przeciwko nim. Wzmożone kontrole policjanci będą prowadzić również w Rzeszowie w najbliższy weekend.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama