Nagminne złe parkowanie przy ul. Okulickiego. Będą częstsze kontrole [FOTO]

Parkowanie samochodów na ścieżce rowerowej przy ul. Okulickiego w Rzeszowie to codzienność. Strażnicy miejscy obiecują częstsze kontrole w tym miejscu.

 

Od przeszło tygodnia Straż Miejska w Rzeszowie bacznie przygląda się kierowcom, którzy nieprawidłowo parkują samochody w mieście. Od 10 lipca wydała 21 decyzji o odholowaniu źle zaparkowanych pojazdów, na parking przy ul. Leszczyńskiego trafiło 17 aut, z czego 9 kierowców ukarano mandatami, resztę pouczono pouczona.

Do miejsc, gdzie notorycznie kierowcy parkują samochody jak popadnie, należy m.in. ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Okulickiego. Tylko tam przez ostatni tydzień strażnicy miejscy wlepili kierowcom 5 mandatów.

O tym, że przy ul. Okulickiego „mistrzów parkowania” nie brakuje pisał w liście do naszej redakcji pan Andrzej, który przy okazji narzekał na opieszałość w działaniu strażników. Kilka dni później na ten sam problem zwrócił uwagę Rafał, Czytelnik Rzeszów News.

„Nagminnie parkują kierowcy na drodze dla rowerów uniemożliwiając najczęściej przejazd, szczególnie, gdy z naprzeciwka idą piesi. Rowerzysta naraża siebie, jak i pieszego na kolizję, gdy próbuje ominąć źle zaparkowany samochód” – pisze Rafał.

Nasz Czytelnik jest też zaskoczony tym, że mimo, iż codziennie przejeżdżają ul. Okulickiego policyjne radiowozy i strażnicy miejscy – nikt nie reaguje, mimo, że ścieżka jest w zasadzie codziennym „źródłem zasilania budżetu miasta” z tytułu mandatów.

– Problem z nieprawidłowym parkowaniem jest widoczny szczególnie w porze obiadowej. Kierowy nagminnie pozostawiają samochody na ciągu pieszo-rowerowym, szczególnie na wysokości restauracji „Matryoshka” – mówi Marek Kruk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

– Czym to jest spowodowane? Lekkomyślnością, brakiem kultury i szacunku do innego użytkownika ruchu drogowego. Podobnie sytuacja wygląda przy Millenium Hall, tam również kierowcy parkują na ciągu pieszo-rowerowym, co jest całkowicie zakazane – dodaje.

Problem niewłaściwego parkowania wynika także z tego, że restauracja nie ma swojego parkingu. W okolicy samochód można postawić na parkingu przy Kauflandzie, galerii Rotunda lub Centrum Hurtowym Odzieży, które są po drugiej stronie restauracji.

Kierowca może parkować na chodniku pod warunkiem, że dla pieszego zostawi co najmniej 1,5 m przejścia i samochód nie znajduje się w obrębie skrzyżowania. Parkowanie na ciągach pieszo-rowerowych jest z kolei całkowicie zabronione.

Za niewłaściwe pozostawienie pojazdu grozi mandat od 100 zł do 300 zł, blokada kół a także odholowanie. Ta ostatnia „przyjemność” to już koszt 440 zł plus 30 zł za każdy dzień pobytu na strzeżonym miejskim parkingu przy ul. Leszczyńskiego.

Strażnicy z przysługujących im narzędzi karania kierowców niewłaściwie parkujących samochody przy ul. Okulickiego będą korzystać częściej. – Z uwagi na liczne zgłoszenia z tej okolicy oraz notorycznie powtarzający się problem będziemy systematycznie kontrolować tę okolicę – zapowiada Marek Kruk.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama