Wydany 22 września wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdza, że państwa członkowskiego mogą wprowadzać ograniczenia w zakresie najmu krótkoterminowego. Orzeczenie jest zgodne z oczekiwaniami polskiego rządu, więc już niedługo możemy spodziewać się konieczności uzyskiwania zezwoleń na świadczenie tego typu usług.

 

Wyrok TSUE związany jest z rozwiązaniami prawnymi stosowanymi we Francji, jednak bardzo prawdopodobne, że podobne ograniczenia zostaną wdrożone również w Polsce. Od kilku miesięcy o planach uregulowania rynku najmu krótkoterminowego mówiło bowiem Ministerstwo Rozwoju, chociaż jak do tej pory nie pojawiły się żadne projekty. Orzeczenie TSUE może przypomnieć o całej sprawie oraz nadać jej dynamiki.

Legalny najem krótkoterminowy

Czy wobec tego świadczenie usług wielokrotnego, krótkoterminowego najmu dla osób niezameldowanych czeka więc zmierzch? Niekoniecznie, chociaż z całą pewnością sytuacja rynkowa się zmieni. Z jednej strony zostanie on mocno ograniczony – poprzez prawną konieczność uzyskania zezwolenia – z drugiej zaś zmieni swoją formę. Ograniczenia najmu krótkoterminowego mają wspierać najem długoterminowy oraz zmniejszyć konkurencję dla hoteli. Można więc spodziewać się, że zalegalizowany (po uzyskaniu zezwolenia) najem krótkoterminowy wiązać się będzie z większymi kosztami dla najemców.

Dodatkową możliwością, która może zyskać popularność, może być najem niewielkich lokali, które będą przeznaczone wyłącznie pod tego rodzaju usługę. Pod tego typu dedykowane rozwiązanie idealnie nadają się bowiem tzw. budynki zamieszkania zbiorowego. Tego typu obiektów nie należy mylić z budynkami wielorodzinnymi, ponieważ każdy z nich ma inną funkcję oraz definicję z punktu widzenia prawa.

Budynek zamieszkania zbiorowego co do zasady jest przeznaczony do zamieszkania krótkoterminowego: „należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek do stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny”.

Lokale w budynku mieszkania zbiorowego nie są mieszkaniami, a pomieszczeniami mieszkalnymi, które w przepisać stanowią osobą kategorię. Dzięki temu mogą być one mniejsze niż 25 m2. Ten niewielki rozmiar to jednak idealne rozwiązanie dla osób, które na krótki czas będą chciały znaleźć miejsce na nocleg.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Krótkoterminowy najem w budynkach zamieszkania zbiorowego stanowić będzie rozwiązanie przyszłości na zmieniającym się rynku, który w dodatku odpowie na wszystkie potrzeby klientów, jak i mieszkańców. Wciąż istnieć będzie bowiem możliwość znalezienia noclegu na niedługi okres, a w dodatku wyeliminowane zostaną sytuacje, kiedy stali mieszkańcy budynków wielorodzinnych skarżyli się na przyjezdnych najemców.

Gdzie inwestować?

Inwestowanie w budynki zamieszkania zbiorowego przypomina formę inwestowania w condohotele, będących jednak najczęściej obiektami z segmentu premium, które skierowane są przede wszystkim do bogatego klienta. Zakup lokalu w budynku zamieszkania zbiorowego jest z kolei w zasięgu większej liczby inwestorów, ale i zapewnia zainteresowanie o wiele szerszej grupy potencjalnych najemców. Ze na swoiste novum takiego rozwiązania może wydawać się, że trudno będzie znaleźć tego typu ofertę.

Jednak już niedługo w Rzeszowie ruszy sprzedaż budynku zamieszkania zbiorowego Rubikon, który położony będzie 2 minuty jazdy do ronda przy ul. Lwowskiej łączącego centrum Rzeszowa oraz obwodnicę rzeszowską prowadzącą bezpośrednio na autostradę A4. W najbliższym sąsiedztwie Rubikonu znajduje się Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2, Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA, Kliniczny Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II, Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia oraz Podkarpacki Ośrodek Pulmonologii i Alergologii. W niedalekiej odległości znajdują się również ważne centra nauki, jak Zakład Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa S. Pelczara czy Wyższe Seminarium Duchowne oraz największe korporacje w Rzeszowie, m.in. Asseco Poland czy Soft System.

Rubikon składać się będzie z 68 pomieszczeń mieszkalnych o metrażu od 16-35 m2, a w budynku przewidziano również dwa miejsca na lokale usługowo-handlowe. Będzie to doskonała okazja dla osób, które chcą budować swój dochód pasywny w branży nieruchomości. Warto pamiętać, że w przypadku wejścia w życie przepisów ograniczających najem krótkoterminowy będzie to jeszcze lepsza inwestycja, ponieważ regulacje wpłyną na wzrost cen najmu na doby.

Oficjalnie sprzedaż ma ruszyć 2 listopada. Oddanie budynku do użytkowania przewidziane jest na III kwartał 2022 roku.

Strona: www.rubikon-rzeszow.pl

Reklama