Reklama

Podczas III Kongresu Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie, który rozpoczął się w czwartek (6 listopada) ogłoszono zwycięzców dwóch konkursów architektonicznych: przebudowy dworca podmiejskiego i rzeszowski deptaków.

[Not a valid template]

 

Tematem pierwszego konkursu było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla terenów wzdłuż linii kolejowych w centrum Rzeszowa, ze szczególnym uwzględnieniem Dworca Komunikacji Lokalnej.

Najlepszy z trzech zgłoszonych do konkursu projektów stworzył powołany specjalnie na czas konkursu zespół projektowy w składzie: Damian Podsiadły, Natalia Piszczak i Mateusz Sochacki. Otrzymał on nagrodę w wysokości 50 tysięcy zł. Według projektu, na dworcu zostanie wymieniona nawierzchnia płyty postojowej dla autobusów i wyremontowana droga dojazdowa na dworzec. Zostanie przebudowany plac manewrowy i zainstalowany punkt informacyjny dla podróżnych.

Zwycięzcy konkursu zaprojektowali ażurową, częściowo oszkloną konstrukcję dworca, która przykrywa część wiaduktu Śląskiego, na którym zaprojektowano przystanek MPK, z którego windą bezpośrednio będzie można zjechać na teren dworca.

Celem drugiego konkursu było zaprojektowanie zagospodarowania rzeszowskich deptaków: 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej. I nagrodę jury konkursu przyznało zespołowi „Pikul Architekci” z Jasła za m.in. zaprojektowanie różnorodnych kameralnych wnętrz urbanistycznych, nawiązujących do pobliskiej architektury z poszanowaniem uwarunkowań historycznych. Zwycięzcom przypadła w udziale nagroda wysokości 20 tysięcy zł.

Połowa tej kwoty za II miejsce trafiła do Pracowni Architektonicznej „Jakub Magoń” z Lubaczowa za poprawne zaprojektowanie zespołu jednorodnych wnętrz o współczesnym charakterze.

Jury konkursowe przyznało także dwa wyróżnienia po 5 tys. zł dla Pracowni 44Sto Marta Gocek” z Gliwic oraz zbiorowej pracy Firmie A&A Karol Węgrocki” i „A&K Projektowaniue i Usługi Inwestycyjne Mirosław Siwczyk” z Rzeszowa.

Współorganizatorem obu konkursów był rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Konkursy są o wiele lepszym sposobem niż przetargi na zagospodarowanie miejskiej przestrzeni. Powinniśmy oddać te kwestie fachowcom, których najlepsze rozwiązania będą wyłaniane właśnie w drodze zdrowej rywalizacji – powiedział wręczając nagrody Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Kongres Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie odbywa się w Hotelu Prezydenckim. W piątek, drugi ostatni dzień.

PROGRAM

8:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 – 10:10 Rozpoczęcie obrad kongresu

10:10 – 11:35 I panel „Odpowiedzialność władzy publicznej za jakość przestrzeni miejskiej”

Uczestnicy: Magdalena Mach, Grzegorz Piątek

11:35 – 11:50 Przerwa Kawowa

11:50 – 13:20 II panel „Kształtowanie charakteru przestrzeni publicznej za pomocą narzędzi prawnych i urbanistycznych”

Dyskusja moderowana przez Olgierda Dziekońskiego

13:20 – 13:40 Zakończenie obrad kongresu

Przemówienia końcowe

13:40 – 15:00 Lunch

Seminaria towarzyszące

12:00 – 12:40 dr Grażyna Stojak

12:40 – 13:20 Izabela Kazimierz

eMKa

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: