Zdjęcie: Rowery.Rzeszow.pl
Reklama

Elewacja najstarszej szkoły muzycznej w Rzeszowie ma zostać w przyszłym roku odnowiona. Zmodernizowane będą także sale, w których odbywają się zajęcia dla młodych muzyków.

Państwowej Szkoła Muzyczna I i II stopnia mieści się w kamienicy przy ul. Sobieskiego 15. To najstarszy tego typu obiekt w Rzeszowie, w którym przed laty kompozytor Wojciech Kilar odkrył swój talent.

Ratusz jest na etapie wyłaniania firmy, która opracuje dokumentację projektową remontu budynku szkoły. Chodzi o odnowienie elewacji od strony ul. Sobieskiego. 

– Przetarg na wykonanie remontu zamierzamy ogłosić na wiosnę przyszłego roku. Chcemy, by prace zostały przeprowadzone podczas wakacji – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Remont elewacji ma zostać wykonany pod kuratelą miejskiego konserwatora zabytków. W planach jest również odnowienie sal lekcyjnych. Te, w których odbywają się ćwiczenia zostaną wyciszone, pozostałe odmalowane.

– Na opracowanie dokumentacji i wykonanie remontu zamierzamy przeznaczyć 500 tys. zł – dodaje Chłodnicki.

Koszty te nie uwzględniają remontu piwnic szkoły i elewacji od strony podwórka, ponieważ te zostały już wykonane wcześniej.

PSM  I i II stopnia jest częścią Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie w skład której wchodzi również Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (nowy budynek przy ul. Wyspiańskiego 16A).

Uczniowie w rzeszowskich szkołach muzycznych mogą się kształcić w dwóch cyklach: cztero- i sześcioletnim.

Zajęcia odbywają się popołudniami, ponieważ program nauczania obejmuje tylko lekcje muzyczne, podczas których młodzi muzycy mogą się uczyć gry na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, akordeonie, klarnecie, flecie poprzecznym, saksofonie, trąbce, puzonie, oboju, waltorni i instrumentach perkusyjnych.

Uczniowie zobligowani są również do uczęszczania na zajęcia teoretyczne, a także na próby chóru, orkiestry lub zespołu kameralnego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: