Zdjęcie: Netflix

Chcesz poznać tajniki produkcji filmowej i zawód filmowca? Weź udział w bezpłatnych warsztatach w Rzeszowie. Organizuje je Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych we współpracy z Netflix.

Rzeszów jest jednym z siedmiu polskich miast, gdzie takie warsztaty odbędą się w sierpniu i wrześniu br. W stolicy Podkarpacia zaplanowano je w dniach 2-3 września. Do udziału w warsztatach mogą się zgłaszać osoby w wieku 18-26 lat – do 30 lipca.

Na warsztatach będą odkrywać tajniki pracy przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Zaproszenie otrzyma 140 osób (po 21 z każdego województwa). Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe reguły produkcji filmowej oraz rodzaje zawodów w ramach ekip produkcyjnych i wśród innych specjalistów w branży filmowej.

Więcej treści, więcej ludzi 

– Dzisiaj branża audiowizualna w Polsce daje młodym ludziom bezprecedensową szansę zdobycia ciekawej pracy – duża liczba produkcji filmowych i telewizyjnych tworzy ogromną potrzebę pozyskiwania i kształcenia nowych pracowników na tym rynku – mówi Irena Strzałkowska, prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

– Pracę w ekipie produkcyjnej może znaleźć każdy, bo każdy z ponad 100 zawodów filmowych wymaga innych umiejętności i predyspozycji. Stawiamy na edukację na każdym etapie życia zawodowego, dlatego pokazujemy ścieżki, dzięki którym można zdobyć konkretne umiejętności i zawody – mówi Strzałkowska. 

Ostatnie lata to stały rozwój branży audiowizualnej w Polsce – liczba produkowanych co roku filmów i seriali jest wyższa niż kiedykolwiek, a na rynku wraz z pojawieniem się usług streamingowych – pojawiło się jeszcze więcej zamawiających treści, a także firm zajmujących się produkcją filmową.

Wzrosło tym samym zapotrzebowanie na osoby przygotowane do pracy na planach przy całym procesie tworzenia treści audiowizualnych. Bezpłatne warsztaty „Nakręć się na przyszłość”, które KIPA organizuje we współpracy z Neflix, mają pomóc w poznaniu tajników produkcji filmowej i zawodu filmowca. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zapotrzebowanie na specjalistów i ekipy produkcyjne rośnie, dlatego cieszymy się, że razem z KIPA możemy jeszcze bardziej wesprzeć rozwój krajowego rynku audiowizualnego, otwierając drogę do kariery w tej branży młodym ludziom z wielu rejonów Polski – mówi Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w Europie Środkowo-Wschodniej w Netflix.

Nabór od 15 lipca

Nabór do udziału w warsztatach rozpoczyna się 15 lipca. Trzeba wypełnić ankietę, przesłać 2-minutowy film przedstawiający motywację do podjęcia pracy w branży filmowej. Filmik należy umieścić na Youtube lub Vimeo, umieścić link do filmu w ankiecie, w wyznaczonej rubryce. Link powinien być aktywny do 31 października br.

Informacja o zakwalifikowaniu się na warsztaty zostanie ogłoszona na stronie KIPA między 4 a 8 sierpnia, osobno dla poszczególnych województw. Z zakwalifikowanymi uczestnikami KIPA skontaktuje się bezpośrednio. Wtedy dowiedzą się też o dokładnym miejscu i godzinie warsztatów.

W drugim etapie 21 uczestniczek i uczestników, po 3 z każdego województwa, zostanie zaproszonych do udziału w warsztatach Film Spring Open w Krakowie, w dniach 10-19 października. Poprzedzi je seria szkoleń online. Zadaniem uczestników warsztatów będzie przygotowanie pod okiem mentorów KIPA filmów o wybranych zawodach filmowych.

Stypendia pokrywające koszty udziału w warsztatach, noclegu i wyżywienia zapewnia Netflix. KIPA po raz pierwszy w Polsce przygotuje także i udostępni za darmo materiały o zawodach planu filmowego oraz przewodnik z ofertami szkół filmowych, policealnych oraz kursów zawodowych. Materiały na stronie kipa.pl będą aktualizowane na bieżąco.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama