Zdjęcie: Twitter.com / Nancy Pelosi

– Będziemy stali do momentu, w którym zwycięży – zapewniała Nancy Pelosi,  przewodnicząca Izby Reprezentantów USA podczas niedzielnej wizyty w Rzeszowie.

Nancy Pelosi przyjechała do Rzeszowa wraz z amerykańską delegacją w skład której wchodzili kongresmeni USA, w tym Gregory Meeks, szef Komisji Spraw Zagranicznych, a także Adam Schiff, Barbara Lee, Bill Keating i Jason Crow. Amerykanie w sobotę spotkali się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, w niedzielę przyjechali do Polski. 

Podziw dla Ukraińców za odwagę
Zdjęcie: Twitter.com / Nancy Pelosi

W Rzeszowie Nancy Pelosi mówiła, że na spotkaniu z prezydentem Ukrainy amerykańska delegacja rozmawiała o bezpieczeństwie, pomocy humanitarnej i gospodarczej oraz docelowego odbudowania Ukrainy po wojnie wywołanej przez Rosję. Pelosi uważa, że Ukraina zwycięży tę wojnę, kongresmeni zapewnili Zełenskiego o jedności USA. 

– Jesteśmy pod wrażeniem jego przywództwa i w pełni podziwiamy Ukraińców za ich odwagę – mówiła Nancy Pelosi, dodając, że amerykańska delegacja podczas wizyty w Polsce (w poniedziałek spotka się ona z prezydentem RP Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek) podziękuje naszym władzom za gościnność dla uchodźców. 

– Chcemy się też dowiedzieć, co jeszcze możemy zrobić – stwierdziła szefowa Izby Reprezentantów USA. Dodała, że po wizycie w Kijowie, Amerykanie są lepiej poinformowani o tym, „kto i jak toczy tę walkę”. – Staramy się przegłosować jak najszybciej ustawy, o których mówi prezydent Joe Biden. Jesteśmy z niego bardzo dumni – podkreślała Pelosi.

Rozwiązać konflikt jak najszybciej  

Przypomniała o doświadczeniu Bidena, gdy był senatorem, przewodniczącym komitetu spraw zagranicznych, wiceprezydentem, a obecnie prezydentem USA. – Wie doskonale, jakie są wyzwania w walce o demokrację przeciwko opresji, przeciwko autokratycznym rządom. Walczy o jedność w NATO i w Stanach Zjednoczonych – mówiła Nancy Pelosi. 

– Chcemy, żeby jak najszybciej nastąpiło rozwiązanie konfliktu. Ameryka stoi ramię w ramię z Ukrainą, będziemy stali do momentu, w którym Ukraina wygra – powiedziała w Rzeszowie Pelosi. Stany Zjednoczone są liderem, co potwierdził Wołodymyr Zełenski, potężnego wsparcia dla Ukrainy w walce ze zbrojnym atakiem Rosji.

„Kiedy wrócimy do Stanów Zjednoczonych, będziemy lepiej poinformowani, głęboko zainspirowani i gotowi do zrobienia wszystkiego, co konieczne, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w obronie demokracji dla swojego narodu i dla świata” – napisała po wizycie w Kijowie Nancy Pelosi. W Rzeszowie Ukraińców nazwała „bohaterami”. 

Zdjęcie: Twitter.com / Nancy Pelosi

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama