Reklama

Już 6,8 tys. osób poparło na Facebooku akcję rzeszowskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która sprzeciwia się nadaniu nowemu mostu w Rzeszowie imienia Tadeusza Mazowieckiego.

O nadaniu mostu imienia Tadeusza Mazowieckiego we wtorek zdecydowali radni Rzeszowa. Z taką propozycją do miasta zwrócił się w październiku 2014 r. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski, który był na otwarciu wyremontowanej al. Wyzwolenia.

– W roku 25-lecia polskiej wolności miałem pewną myśl związaną z imieniem Tadeusz, którego imieniny obchodziliśmy. To imię prezydenta Rzeszowa i także pierwszego niekomunistycznego premiera. Warto byłoby w Rzeszowie upamiętnić Tadeusza Mazowieckiego. Może któryś z tych wielkich zamysłów Rzeszowa nosiłby jego imię? – mówił wtedy Bronisław Komorowski.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, szybko zareagował: – Panie prezydencie! Złożymy meldunek o wykonaniu tego polecenia – powiedział Ferenc.

Żołnierze Wyklęci lepsi od Mazowieckiego?

Ratusz uznał, że imieniem Tadeusza Mazowieckiego zostanie nazwany nowo wybudowany most, łączący ulice Rzecha z Lubelską, który do użytku będzie oddany 7 października. Nie wszystkim jednak nowy patron się podoba, a na pewno nie narodowcom z Młodzieży Wszechpolskiej.

Narodowcy zaczęli zbiórkę podpisów pod petycją, w której domagają się zmiany imienia mostu. Proponują, by nosił on imię Żołnierzy Wyklętych. Petycję można pobrać lub złożyć wypełniony druk w antykwariacie na pl. Kilińskiego 2 w Rzeszowie od godz. 10:00-17:00.

Mazowiecki budzi kontrowersje?

Akcję „Tak dla mostu im. Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie” na Facebooku poparło już 6,8 tys. osób (stan na 1 października).

„My, mieszkańcy Rzeszowa nie zgadzamy się z narzucaną nam przez władze miasta nazwą mostu łączącego ul. Rzecha z ul. Lubelską.

Obecną nazwę mostu im. Tadeusza Mazowieckiego uznajemy za nieuzasadnioną i niepopartą społecznymi konsultacjami. Uważamy, że postać Tadeusza Mazowieckiego nie łączy a wzbudza animozje pomiędzy mieszkańcami naszego miasta. Dlatego też postulujemy zmianę nazwy na inną nie wzbudzającą kontrowersji. Ze swojej strony postulujemy nazwę mostu im. Żołnierzy Wyklętych” – czytamy na wydarzeniu na Facebooku udostępnionym przez rzeszowską Młodzież Wszechpolską.

Co o akcji narodowców myśli ratusz? Na razie nie udało nam się skontaktować z biurem prasowym Urzędu Miasta w Rzeszowie.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama