Reklama

Już 6,8 tys. osób poparło na Facebooku akcję rzeszowskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która sprzeciwia się nadaniu nowemu mostu w Rzeszowie imienia Tadeusza Mazowieckiego.

O nadaniu mostu imienia Tadeusza Mazowieckiego we wtorek zdecydowali radni Rzeszowa. Z taką propozycją do miasta zwrócił się w październiku 2014 r. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski, który był na otwarciu wyremontowanej al. Wyzwolenia.

– W roku 25-lecia polskiej wolności miałem pewną myśl związaną z imieniem Tadeusz, którego imieniny obchodziliśmy. To imię prezydenta Rzeszowa i także pierwszego niekomunistycznego premiera. Warto byłoby w Rzeszowie upamiętnić Tadeusza Mazowieckiego. Może któryś z tych wielkich zamysłów Rzeszowa nosiłby jego imię? – mówił wtedy Bronisław Komorowski.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, szybko zareagował: – Panie prezydencie! Złożymy meldunek o wykonaniu tego polecenia – powiedział Ferenc.

Żołnierze Wyklęci lepsi od Mazowieckiego?

Ratusz uznał, że imieniem Tadeusza Mazowieckiego zostanie nazwany nowo wybudowany most, łączący ulice Rzecha z Lubelską, który do użytku będzie oddany 7 października. Nie wszystkim jednak nowy patron się podoba, a na pewno nie narodowcom z Młodzieży Wszechpolskiej.

Narodowcy zaczęli zbiórkę podpisów pod petycją, w której domagają się zmiany imienia mostu. Proponują, by nosił on imię Żołnierzy Wyklętych. Petycję można pobrać lub złożyć wypełniony druk w antykwariacie na pl. Kilińskiego 2 w Rzeszowie od godz. 10:00-17:00.

Mazowiecki budzi kontrowersje?

Akcję „Tak dla mostu im. Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie” na Facebooku poparło już 6,8 tys. osób (stan na 1 października).

„My, mieszkańcy Rzeszowa nie zgadzamy się z narzucaną nam przez władze miasta nazwą mostu łączącego ul. Rzecha z ul. Lubelską.

Obecną nazwę mostu im. Tadeusza Mazowieckiego uznajemy za nieuzasadnioną i niepopartą społecznymi konsultacjami. Uważamy, że postać Tadeusza Mazowieckiego nie łączy a wzbudza animozje pomiędzy mieszkańcami naszego miasta. Dlatego też postulujemy zmianę nazwy na inną nie wzbudzającą kontrowersji. Ze swojej strony postulujemy nazwę mostu im. Żołnierzy Wyklętych” – czytamy na wydarzeniu na Facebooku udostępnionym przez rzeszowską Młodzież Wszechpolską.

Co o akcji narodowców myśli ratusz? Na razie nie udało nam się skontaktować z biurem prasowym Urzędu Miasta w Rzeszowie.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Dlaczego ten most ma nosić nazwę akurat im.Tadeusza Mazowieckiego czym on się tak zasłużył dla Rzeszowa??Moim zdaniem most sięga prawie “chmur“ więc idealnym patronem tegoż Mostu mógłby być gen.Mirosław Hermaszewski.Radni miasta Rzeszów powinni wziąć to po uwagę.

  2. Ja, mieszkanka Rzeszowa jesteś szczęśliwa z powodu nazwania mostu imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Młodzież Wszechpolska natomiast niech zmieni tekst początek swojego postulatu na: “My, Młodzież Wszechpolska…”, a nie “My, mieszkańcy Rzeszowa”. Zabraniam wam wypowiadania się w moim imieniu!

  3. W środe przyjazd planuje (jeszcze) premier kopacz. Komu los ojczyzny miły owinien stawić sie o 9:30 / 10:00 celem “ciepłego” przywitania tej baby

  4. to może najlepiej od razu niech się nazywa “Most ofiar katastrofy smoleńskiej” Ale jeśli mają być żołnierze wyklęci to może każdą z lin podtrzymujących most nazwijmy ich nazwiskami

  5. Jestem za mostem im. Żołnierzy Wyklętych-bohaterów podziemia antykomunistycznego. Mazowiecki swoją “grubą kreską” wsparł komunistów, uniemożliwiając ich rozliczenie. To mocno kontrowersyjna postać!

Comments are closed.