Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie [FOTO]

Mszą świętą, uroczystym apelem, złożeniem kwiatów Rzeszów uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

 

1 marca w całym kraju upamiętniono antykomunistyczny ruch partyzancki, który walczył z komunistycznym reżimem. W tym roku obchody miały szczególny charakter – mija 70 lat od śmierci członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawiłość”, która stała się symboliczną datą upamiętnienia wszystkich „wyklętych”.  

W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel. 

– Wszyscy, którzy chwycili za broń, to prawdziwi bohaterowie. Na stałe już wpisali się oni w historię naszego państwa. To patrioci, którzy postawili na szali własne życie w imię idei wolności, niepodległości i demokracji – mówił Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Dzisiejszy dzień jest wyrazem hołdu dla wszystkich żołnierzy niezłomnych, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie ojczyzny  mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. 

Ze względu na pandemię koronawirusa, obchody miały charakter symboliczny. Rozpoczęła je uroczysta msza święta w kościele farnym. Po jej zakończeniu przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystawiono posterunek honorowy oraz wartę honorową żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej pod pomnikiem złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. 

Uhonorowaniem pamięci o niezłomnych była nadzwyczajna sesja sejmiku podkarpackiego. Tuż przed jej rozpoczęciem członkowie zarządu województwa, przewodniczący i radni oraz pracownicy urzędu marszałkowskiego w holu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu.

– Dzisiaj jesteśmy regionem, ale także krajem, który chlubi się pamięcią o bohaterach, którzy – pomimo świadomości zdecydowanej przewagi wroga – podjęli trud walki o wolną i niepodległą Polskę. Zrzeszenie „WiN Niezawisłość” już na zawsze naznaczy tożsamość nas – mieszkańców tego regionu – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama