Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul poinformowała po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego, że w nocy w regionie nie doszło do żadnego incydentu. Zaapelowała do mieszkańców o spokój i o śledzenie wyłącznie oficjalnych komunikatów. Służby pracują w podwyższonej gotowości i przeszukują tereny przygraniczne w poszukiwaniu ewentualnych szczątków obiektów.
Nocą Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informowało o wielokrotnych naruszeniach polskiej przestrzeni powietrznej przez drony podczas ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wdrożono procedury obronne, śledzono kilkanaście obiektów, a te, które mogły stanowić zagrożenie, zneutralizowano; służby prowadzą poszukiwania szczątków.
Do godziny jedenastej odnaleziono szczątki siedmiu dronów i szczątki pocisku niewiadomego pochodzenia.
Premier Donald Tusk poinformował, że odnotowano i precyzyjnie namierzono 19 naruszeń polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony. Te, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie zostały zestrzelone przez polskie i sojusznicze lotnictwo. Po godz. 11 MSWiA przekazało, że znaleziono szczątki siedmiu dronów i jednego pocisku
Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że Polska jest w stałym kontakcie z NATO. Do działań włączono Wojska Obrony Terytorialnej, które uczestniczą w poszukiwaniach miejsc upadku fragmentów zestrzelonych maszyn.
Sytuacja na Podkarpaciu
Po środowym posiedzeniu w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda zrelacjonowała ustalenia służb.
– Na terenie Podkarpacia na ten moment nie mamy żadnych informacji, że doszło do jakiegokolwiek incydentu podczas dzisiejszej nocy – podkreśliła Teresa Kubas-Hul. Dodała, że działania w regionie trwają, aby mieć „stuprocentową pewność, że na terenie województwa podkarpackiego taki incydent nie miał miejsca.”
Apel wojewody i ostrzeżenie przed dezinformacją
Wojewoda prosi mieszkańców o spokój oraz o korzystanie z wiarygodnych źródeł.
– Bardzo proszę o śledzenie tych komunikatów i o nieuleganie emocjom, manipulacjom czy też dezinformacji. Bardzo dużo w przestrzeni publicznej pojawia się dezinformacji, błędnych informacji, więc bardzo proszę państwa o taką ostrożność – mówiła. Poinformowała, że jest w stałym kontakcie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Marcinem Kierwińskim oraz ministrą edukacji Barbarą Nowacką.
Gotowość służb i zalecenia dla mieszkańców
Przedstawiciele służb rekomendowali utrzymanie podwyższonej gotowości. Zwrócili się do mieszkańców z prośbą, by nie dotykać niezidentyfikowanych przedmiotów i natychmiast powiadamiać służby, jeśli ktoś natknie się na elementy mogące być szczątkami obiektów. Jednocześnie trwają prewencyjne poszukiwania w powiatach przygranicznych.
NAGRANIE STRĄCENIA ROSYJSKIEGO DRONA W CZEŚNIKACH:
ps. piękne “Fox two” – jakiś AiM-9 poleciał do celu jak po sznurku. Ciekawe czy nasz F-16 czy F-35 holenderski. https://t.co/k2OmwebfIr pic.twitter.com/wlxp9gUCJH— Jarosław Wolski (@wolski_jaros) September 10, 2025
NAGRANIE STRĄCENIA ROSYJSKIEGO DRONA W CZEŚNIKACH / Jarosław Wolski serwis X
Działania wojska i procedury
Jak przekazało Dowództwo Operacyjne, polskie i sojusznicze systemy radiolokacyjne śledziły w nocy kilkanaście obiektów. W stosunku do tych, które mogły stanowić zagrożenie, podjęto decyzje o neutralizacji. Dalsze czynności obejmują poszukiwania szczątków na obszarach potencjalnego upadku. Do południa służby odnalazły szczątki siedmiu dronów oraz szczątki pocisku niewiadomego pochodzenia.
Wezwania WOT na Podkarpaciu: czas stawiennictwa do sześciu godzin
W województwie podkarpackim wprowadzono skrócony czas stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Mundurowi mogą otrzymać wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w czasie do sześciu godzin.
Czasowe wstrzymanie lotów na Jasionce
Ruch na Lotnisku Rzeszów-Jasionka został czasowo wstrzymany w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad wschodnimi terenami kraju. Funkcjonowanie portu lotniczego przywrócono ok. godz. 8:00 rano i odbywa się bez dalszych zakłóceń. Lotnisko na Podkarpaciu powróciło do normalnego funkcjonowania po zakończeniu działań związanych z zestrzelaniem dronów.
(rem)
Czytaj więcej:
Nowa droga na Podkarpaciu połączy dwa miasta. Trasa ułatwi dojazd do autostrady A4


![Koniec dramatycznej akcji na Jeziorze Solińskim. Ciało mężczyzny wydobywały BOA i podwodny dron [ZDJĘCIA] solina wydobycie mężczyzny](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/solina-01-218x150.jpg)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)

![Tragiczny finał poszukiwań w Solinie. Ciało mężczyzny odnalezione na głębokości 60 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skok-z-zapory-solina-osp-polanczyk1-218x150.jpg)

![Granica między życiem a śmiercią. Fizyka pożaru widoczna podczas nocnej akcji strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-pustostanu-boguchwala-07-1-218x150.jpg)


![Miliardy trafiły do zbrojeniówki na Podkarpaciu. Są umowy na amunicję, haubice i wozy bojowe [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/safe-stalowa-wola2026-pgz-kosiniak-kamysz-218x150.jpg)



![Duże zmiany na jednym z największych cmentarzy w Rzeszowie. Miasto szuka wykonawcy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/cmentarz-alejki-rzeszow-1-218x150.jpg)
![Collins Aerospace rozbudowuje zakład pod Rzeszowem. 190 nowych miejsc pracy i wzrost produkcji [ZDJĘCIA] Collins Aerospace otwarcie nowej hali pod Rzeszowem](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/collins-aerospace-rtx-03-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)

















![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)








