Zdjęcie: Materiały Prasowe Politechniki Rzeszowskiej. Za zdjęciu Arkadiusz Bednarz

Arkadiusz Bednarz  z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał prestiżowe stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych. Zrealizuje je w Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona.

Arkadiusz Bednarz jest asystentem w Katedrze Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej. Na stypendium w Stanach Zjednoczonych spędzi sześć miesięcy. W swojej pracy prowadzi badania związane z numeryczno-eksperymentalną analizą trwałości zmęczeniowej łopatek sprężarki silnika lotniczego.

W czasie pobytu na stypendium w  Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona Arkadiusz Bednarz chce się skoncentrować na badaniach dotyczących wpływu zmęczeniowego modelu materiału, który używany jest w badaniach numerycznych, na uzyskiwane wartości trwałości zmęczeniowej i rozkłady naprężeń.

 – Uzyskane tam wyniki chciałbym odnieść do wyników badań eksperymentalnych, które przeprowadziłem. W miarę możliwości, w ramach przyszłej współpracy z profesorami z uczelni w Stanach Zjednoczonych, planuję zająć się zagadnieniami z zakresu wytrzymałości materiałów, mechaniki płynów (FSI) oraz konstrukcji silników lotniczych – wyjaśnia  Arkadiusz Bednarz.

Wiadomość o przyznaniu stypendium  młody naukowiec przyjął z radością, ale i świadomością, że czekają go nie tylko przygotowania związane z wyjazdem, ale i zmiany w życiu. – Jest to dla mnie ogromne wyzwanie. Wiem, że otwierają się przede mną nowe możliwości – przyznaje Bednarz.

Fulbright Junior Research Award to stypendia dla doktorantów z polskich uczelni, instytucji badawczych lub innych jednostek naukowych na wyjazd badawczy do USA. Program Fulbrighta jest obecny w Polsce nieprzerwanie od 1959 r.

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama