Zdjęcie: Adam Guz / KPRM
Reklama

Na konta podkarpackich gmin, które zostały poszkodowane w wyniku weekendowych nawałnic, trafiło już prawie 6 mln zł. Pieniądze będą dla ponad 1000 rodzin. 

Tylko w niedzielę do 19:30 na Podkarpaciu odnotowano 362 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego. – Najwięcej w powiatach jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, przeworskim, przemyskim – poinformowała wieczorem Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

W niedzielę po południu ulewa przeszła nad okolicami Krosna – w Jaśliskach, Daliowej, Króliku Polskim, Rymanowie Zdroju. Z powodu zalania nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 987 w Daliowej. Strażacy głównie wypompowują wodę z zalanych budynków, posesji, dróg, udrażniają przepusty drogowe, usuwają powalone konary i drzewa. 

Do poniedziałku do 8:00 na Podkarpaciu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wód na podkarpackich rzekach. W niedzielę wieczorem przekroczenie stanów alarmowych odnotowywano już tylko na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

W walce ze skutkami ulewnych deszczy, które w piątek i sobotę przeszły przez powiaty rzeszowski, łańcucki, przeworski, przemyski, jasielski, biorą udział strażacy z Podkarpacia, a także z Małopolski, Świętokrzyskiego oraz Mazowsza. Do niedzieli w akcji ratowniczej brało udział 1222 strażaków i 496 żołnierzy.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Siły są ciągle zwiększane – dodaje Małgorzata Waksmundzka-Szarek. 

Jednocześnie poinformowała ona, że wojewoda podkarpacki Ewa Leniart otrzymała już – na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów – 8,922 mln zł zabezpieczenia finansowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych w wyniku ulewnych deszczy i powodzi.

Do niedzieli miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do wojewody podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5,990 mln zł dla 1024 rodzin. – Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin – zapewnia rzecznik Waksmundzka-Szarek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama