Zdjęcie: Bogdan Szczupaj / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Jeszcze w maju ma być gotowa umowa na mocy której siostry Nazaretanki otworzą przyszkolny plac zabaw i boisko dla wszystkich mieszkańców. 

O problemach związanych z placem zabaw i boiskiem przy Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek przy ul. Św. Jakuba informowaliśmy pod koniec stycznia br. Część rodziców skarżyła się, że siostry, po godzinach szkolnych, zamykają obiekty, które w 2021 roku odnowiono z pieniędzy podatników. Miasto wydało na to blisko 665 tys. zł.

Wtedy informowaliśmy, że miasto negocjuje z Nazaretankami, by siostry otworzyły plac zabaw i boisko dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla swoich uczniów. Jest już maj, robi się coraz cieplej, rodzice znów pytają, na jakim etapie są negocjacje i czy znów powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, gdy rodzice odbijali się od bramki.  

– Jak to możliwe, że miasto pokrywa koszty remontu, a zakon, ot tak, zamyka obiekty? W jakim państwie my żyjemy? Prezydent Konrad Fijołek przed wyborami w 2021 roku obiecał, że dogada się z zakonnicami i obiekty będą dostępne dla mieszkańców. Dlaczego więc w dalszym ciągu nie możemy z nich korzystać? – pytają mieszkańcy osiedla Bzianka.

– Kto tak naprawdę jest temu winien? Mamy prawo wiedzieć, kto za to odpowiada. Jesteśmy oszukiwani, a nie wiemy przez kogo, bo miasto twierdzi, że nie może się dogadać z zakonem, a rada rodziców SP obwinia miasto, twierdząc że zakonnice chcą się dogadać, a urzędnicy nie chcą. Kto kłamie? – zastanawia się jeden z rodziców. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Obecna umowa miasta z zakonnicami jest tak skonstruowana, że Nazaretanki użytkują teren przyszkolny na mocy umowy użyczenia. To one dotychczas ustalały zasady korzystania z boisk i placu zabaw. Siostry nie chciały otwierać obiektów dla wszystkich, bo bały się odpowiedzialności, gdy dziecku, podczas zabawy, stanie się krzywda. 

Teraz ta umowa będzie aneksowana. – Siostry będą mogły udostępniać plac zabaw i boisko po godzinach szkolnych osobom trzecim. Obiekty będą otwierane po zakończeniu lekcji, a w okresach wolnych od nauki, np. na wakacjach, plac zabaw i boisko będą otwarte cały czas – zapewnia Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Aneks do umowy ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. – Wszystko jest już na finiszu – słyszymy w magistracie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama