Głośna praca klimatyzatorów na budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia od lat budzi zastrzeżenia mieszkańców sąsiedniego bloku. Twierdzą, że dźwięk jest uciążliwy przez co nie mogą otworzy c swoich okien. Uniwersytet zapewnia, że instalacja działa zgodnie z przepisami.
Mieszkańcy twierdzą, że problem nie jest nowy i w ostatnich tygodniach znów daje się we znaki, zwłaszcza podczas upałów. Proszą o nagłośnienie tej sprawy sprawy. Uczelnia odpowiada na zarzuty i wylicza działania, które już podjęła.
„Nie idzie wytrzymać przy otwartym oknie”
Z sygnałem w tej sprawie zgłosili się do redakcji mieszkańcy bloków przy al. Rejtana 14a. Ich zdaniem sytuacja powtarza się każdego lata.
– Znowu ten sam scenariusz – ogromny huk i szum od rana do wieczora. W upalne dni ciężko jest wytrzymać bez otwartych okien, a wtedy hałas jest naprawdę mocno uciążliwy – twierdzą mieszkańcy.
Podkreślają, że w okolicy mieszkają osoby starsze i rodziny z dziećmi, dla których hałas jest szczególnie dokuczliwy. Twierdzą też, że „Uniwersytet Rzeszowski bagatelizuje tę sprawę i jest głuchy na nasze postulaty”.
– Mamy XXI wiek i naprawdę nie da się tego wyciszyć żeby nie uprzykrzało nam życia – pytają.

“Hałas był analizowany, wprowadziliśmy zmiany”
W związku ze skargą mieszkańców zwróciliśmy się do Uniwersytetu Rzeszowskiego z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.
– Mieszkańcy sąsiedniego bloku od kilku lat w okresie letnim zgłaszają tę sprawę. Uniwersytet Rzeszowski absolutnie nie jest głuchy na apele mieszkańców – zapewnia dr Adam Najdecki, zastępca kanclerza UR.
Jak tłumaczy, urządzenie – tzw. chiller – jest zamontowane zgodnie z prawem budowlanym, a dla instalacji przeprowadzono analizę akustyczną. UR miało też podjąć konkretne działania techniczne, by ograniczyć hałas.
– Wykonano prace modernizacyjne, m.in. wymieniono systemy sterujące. Czas pracy instalacji został znacząco ograniczony. Od strony bloku mieszkalnego zamontowano ściankę wygłuszającą – dodaje.
Uniwersytet podkreśla, że całkowite obudowanie urządzenia nie jest możliwe, ponieważ zakłóciłoby to wymianę powietrza.
W wakacje krótszy czas pracy
Klimatyzator pracuje w dni robocze do godziny 18:00, a w soboty do 15:00. W wakacje, jak co roku, uczelnia skróci jego działanie do godziny 15:00, zgodnie z godzinami otwarcia biblioteki.
Do sprawy jeszcze wrócimy.
(lp)
Czytaj więcej:
Mniejsze korki w Rzeszowie? W poniedziałek otwierają Most Załęski
![Groźny wypadek busa na Podkarpaciu. Pojazd dachował, trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/wypadek-prusiek01-218x150.jpg)





![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)


![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)


![200 ton na nowym moście. Przeprawa zdała kluczowy egzamin [ZDJĘCIA] nowy most na sanie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/nowa-przeprawa-na-sanie-08-218x150.jpg)






![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)

![Saperzy z Rzeszowa zidentyfikowali niewybuchy z II wojny światowej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/458-370364-218x150.jpg)
![Dwie podkarpackie szkoły w czołówce Rankingu Szkół 2026. Rzeszowskie placówki poza elitą [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/szkola-uczniowie-pexels-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)

![Rzeszów rozdaje miliony na kulturę. Wiemy kto i ile dostał na festiwale, koncerty i spektakle [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/kultura-dotacje-rzeszow-2026-9-218x150.jpg)



![Groźny wypadek busa na Podkarpaciu. Pojazd dachował, trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/wypadek-prusiek01-100x70.jpg)


![200 ton na nowym moście. Przeprawa zdała kluczowy egzamin [ZDJĘCIA] nowy most na sanie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/nowa-przeprawa-na-sanie-08-324x235.jpg)