Zdjęcie: Materiały organizatorów

„Nie dla #lexArdanowski” – pod takim hasłem w czwartek (16 stycznia) odbędzie się manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. 

20 stycznia Senat zajmie się specustawą dotyczącą zwalczania wirusa ASF. Nowe prawo przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa zakłada m.in. odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników.

„Lex Ardanowski”, bo tak krytycy nazywają specustawę, sygnowaną przez Jana Ardanowskiego, ministra rolnictwa, ma także za zadanie wprowadzenie zakazu „celowego utrudniania bądź uniemożliwiania wykonywania polowań”, które będą prowadzone podczas akcji walki z wirusem ASF.

Projekt specustawy zakłada także karanie grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet rokiem więzienia (!) osoby spacerujące po lesie w trakcie polowania (nie tylko sanitarnego) i niepodporządkowanie się poleceniom myśliwych. 

Przygotowanej specustawie sprzeciwiają się obrońcy zwierząt, w tym rzeszowski oddział Vivy – Akcji dla Zwierząt. Działacze organizacji uważają, że nowe prawo, choć ma teoretycznie ułatwić walkę z ASF, może się przyczynić do jeszcze większego rozprzestrzenienia się epidemii.

„Specustawa kładzie bowiem nacisk na zmasowany odstrzał dzików, ignorując potrzebę ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji w chlewniach oraz na polowaniach” – uważają działacze rzeszowskiej Vivy. „Dziki znów stały się główną ofiarą politycznej manipulacji i pozorowanych działań rządzących. Straci na tym polska przyroda. A także rolnicy, wolności obywatelskie i bezpieczeństwo nas wszystkich” – dodają. 

Dlatego w czwartek (16 stycznia) przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie o godz. 17:30 odbędzie się protest „Nie dla #lexArdanowski”. „Nie dla specustawy Ministerstwa Rolnictwa! Nie dla pisania przepisów prawa pod myśliwych! Nie dla karania za spacery, czy jazdę na rowerze w lesie! Lasy dostępne dla wszystkich!” – apelują organizatorzy manifestacji. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama