Wizualizacja: Zbigniew Czyż
Reklama

Miasto Rzeszów powtórzy przetarg na wykonawcę dzwonnicy przy placu Wolności. Powód? Do pierwszego nikt się nie zgłosił.

Budowę dzwonnicy ma sfinansować miasto. – Na inwestycję planujemy wydać ponad 100 tys. zł – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Na razie kontrakt nikogo nie skusił. Miasto czekało na oferty potencjalnych wykonawców do 28 lutego. Do przetargu nikt się nie zgłosił. – Postępowanie powtórzymy – zapowiada Gernand.  

Projekt dzwonnicy miasto już ma. Plan przewiduje, że dzwonnica zostanie zbudowana z bloków granitowych z surowym wykończeniem po zewnętrznej stronie i w połysku wewnątrz. Bloki będą ustawione do siebie pod kątem, tworząc formę portalu. Dzwonnica, razem z jarzmem, będzie mieć 465 cm wysokości.

Dzwonnicę zaprojektował Zbigniew Czyż. Zostanie w niej umieszczony Dzwon Niepodległości, który w 2018 roku ufundował samorząd wojewódzki. Waży tonę, znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kosztował 120 tys. zł.

Miasto otrzymało dzwon w formie darowizny. Najpierw stał na placu Farnym, obok pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli, później przed urzędem marszałkowskim przy alei Cieplińskiego, wreszcie znalazł się na pl. Wolności. Na razie zawieszony jest na drewnianej, prowizorycznej konstrukcji. 

Na postawienie dzwonu na pl. Wolności nie zgadzał się poprzedni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – pod budowę wieży, która miała stanąć obok pomnika Piłsudskiego, konieczna byłaby wycinka drzew. Z kolei pl. Farny nie podobał się Władysławowi Ortylowi, marszałkowi województwa. Chciał, żeby dzwon był przy pomniku Piłsudskiego.

Miasto ostatecznie zdecydowało, że dzwonnica stanie na pl. Wolności, ale od strony skrzyżowania ul. Jana III Sobieskiego z ul. Gałęzowskiego, więc nie trzeba wycinać drzew. Ostateczną lokalizację zaakceptowali konserwator zabytków i architekt miejski. Mimo konieczności powtórzenia przetargu, miasto dzwonnicę chce postawić jeszcze w tym roku.

Wizualizacja: Zbigniew Czyż

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama