Zdjęcie: Twitter.com / Patryk Michalski
Reklama

Nienawiść głoszona przez Grzegorza Brauna to nie tylko atak gaśnicą na menorę chanukową w Sejmie. Rzeszowski poseł Konfederacji od lat propaguje teorie o przejmowaniu Polski przez Żydów, kpi z ofiar nazistowskich obozów, wzywa do przemocy wobec osób LGBT czy chwali się zrywaniem ukraińskich flag.

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, tropiące przejawy rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu, przygotowało specjalny raport, który dokumentuje kilkadziesiąt przykładów nienawistnych wypowiedzi i działań Grzegorza Brauna. Ostatnio „zasłynął” ze zgaszenia gaśnicą świec chanukowym na korytarzu polskiego Sejmu

– Wzywamy platformy społecznościowe do usunięcia nienawistnych treści głoszonych przez Grzegorza Brauna. Od wielu lat bezkarnie propaguje on nienawiść wobec mniejszości. Jego nagrania na YouTube, wpisy na Facebooku i X (Twitterze) zawierają agresję wobec Żydów, Ukraińców, muzułmanów czy osób LGBT – mówi Łukasz Jakubowski z „Nigdy Więcej”.

O zasięgu treści propagowanych przez rzeszowskiego posła Konfederacji świadczy liczba wyświetleń jego materiałów w sieci (niektóre nagrania z jego udziałem osiągnęły ponad milion odsłon) i ogromne kwoty zgromadzone na internetowych zbiórkach na jego rzecz (serwis zrzutka.pl przekazał 18 grudnia ponad 200 tys. zł).

Działania Brauna mają również następstwa społeczne: 14 grudnia pięcioro nieletnich sprawców usiłowało zniszczyć instalację świecznika chanukowego na ulicy Oławskiej we Wrocławiu. Podpalili też przyniesioną ze sobą flagę Izraela, a całe zajście sfilmowali. Zostali zatrzymani, a ich sprawa trafiła do sądu rodzinnego.

Dzięki interwencji „Nigdy Więcej” platformy Allegro i OLX usunęły kilkadziesiąt ofert z gadżetami wyrażającymi uznanie dla antysemickiego aktu przemocy, którego Braun dopuścił się w Sejmie. Wśród przedmiotów rekomendowanych do skasowania znalazły się kubki i koszulki zawierające rysunek gaśnicy zwróconej w stronę żydowskiego świecznika.

Wypowiedzi Brauna były wielokrotnie zgłaszane przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” do administracji YouTube’a, Facebooka i X (Twittera) z powodu propagowania w nich nienawiści. Jednak platformy te – wbrew własnym regulaminom – niechętnie usuwają tego rodzaju treści. W rezultacie Braun bez przeszkód może prowadzić agresywną agitację.

Przykłady wypowiedzi i incydentów udokumentowanych w publikacji Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” pt. „Nie tylko Chanuka. Raport o nienawiści Grzegorza Brauna”:

– 2 kwietnia 2019 Braun w wywiadzie dla wRealu24 domagał się wprowadzenia kar za homoseksualizm. Oświadczył: ‘Negocjujmy granice nie tolerancji, tylko granice penalizacji. […] Jak ktoś wystąpi z liberalnym projektem batożenia, to wtedy zastanowimy się, czy przeprowadzać to przez Parlament Europejski, czy przez Sejm i Senat warszawski’.

– 9 kwietnia 2020 w wywiadzie dla kanału Panta Rhei Braun zaprezentował ksenofobiczne teorie spiskowe na temat pochodzenia koronawirusa: „Może to jest po prostu akt wojny biologicznej? […] Kto na tym zyskuje? Chińczycy, Amerykanie, Moskale, Żydzi, wszyscy naraz?”.

– 14 grudnia 2021 podczas demonstracji przed Sejmem posłowie Konfederacji, w tym Grzegorz Braun, przemawiali i pozowali do zdjęć na tle transparentu z napisem „Szczepienie czyni wolnym”, który był stylizowany na szyld znajdujący się nad bramą byłego obozu Auschwitz: „Arbeit macht frei”. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– 24 lutego 2022, kilka godzin po agresji militarnej Rosji na Ukrainę, Braun zamieścił na Twitterze komentarz, w którym wzywał, by nie udzielać pomocy ludziom uciekającym przed wojną: „Imperatyw humanitarny: NIE otwierać terytorium RP na przestrzał, nie tworzyć popytu na migrację uchodźców/nachodźców”.

– 14 marca 2022 Braun potępił wywieszenie w Sejmie flagi Ukrainy na znak solidarności z ofiarami agresji. Napisał na Twitterze: „Czy to już Ukro-Polin? [Polin po hebrajsku oznacza Polskę; odwołanie do teorii spiskowej, wedle której Żydzi i Ukraińcy mieliby zawładnąć Polską]. Kto tu jest gospodarzem?”.

– 25 czerwca 2022 podczas demonstracji w Warszawie Braun podziękował dwóm patostreamerom: Wojciechowi Olszańskiemu i Marcinowi Osadowskiemu (przeciwko którym toczyło się wówczas postępowanie sądowe dotyczące kierowania gróźb śmierci pod adresem posłów) za „głos w sprawie Polski, wyrazisty. Śmierć wrogom ojczyzny – i ja to powtarzam”.

– 21 listopada 2022 Braun z entuzjazmem zareagował na postanowienie sądu w RPA o warunkowym zwolnieniu z więzienia Janusza Walusia, rasistowskiego zabójcy, który w 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, walczącego o zniesienie apartheidu: „NA ŻYWO: Sąd Konstytucyjny RPA uzasadnia decyzję o ZWOLNIENIU pana Janusza Walusia z więzienia. Bogu niech będą dzięki!”.

– 27 stycznia 2023 w budynku Sądu Okręgowego w Krakowie Braun zniszczył choinkę bożonarodzeniową ustawioną przez sędziów ze stowarzyszeń Iustitia i Themis. Drzewko było udekorowane bombkami, na których znajdowały się flagi ukraińskie, flagi Unii Europejskiej, a także napis „LGBT” w tęczowych barwach.

– 30 maja 2023 w siedzibie Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie Braun zakłócił wykład prof. Jana Grabowskiego na temat pamięci o Holokauście. W trakcie prelekcji ruszył w kierunku wykładowcy, wykrzykując „Dość tego!”, wyrwał ze stojaka mikrofon, który roztrzaskał o mównicę, a także wywrócił kolumnę nagłaśniającą.

– 12 grudnia 2023 w Sejmie Braun zakłócił uroczystość zorganizowaną z okazji żydowskiego święta Chanuka i dopuścił się aktów przemocy. Wtargnął z gaśnicą i zgasił nią świece płonące na dziewięcioramiennym świeczniku. Brauna próbowała powstrzymać uczestniczka tej uroczystości, Magdalena Gudzińska-Adamczyk, lecz sama została przez niego zaatakowana.

– 14 grudnia 2023 na kanale YouTube Leszka Szymowskiego Braun zachęcał, aby podczas przyszłorocznych obchodów Chanuki powtórzyć akt agresji, którego sam się dopuścił: „Za rok o tej porze będą się rozglądał za wszystkimi, którzy uważają, że konieczne jest profesjonalne gaszenie zaprószonego w przestrzeni publicznej ognia [tak Braun określił swoją napaść – red.]. Przyklasnę wszystkim formom przejawiania sprzeciwu i próbom położenia kresu tego typu działaniom”.

Grzegorz Braun jest też na szczycie osób szerzących antyukaińską propagandę

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama