15 kwietnia rozpocznie się budowa kompleksu usługowo-handlowego „Res-Vita” w Rzeszowie – zapowiada Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia. Roboty mają potrwać 16 miesięcy.

„Res-Vita” powstanie przy skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Wyspiańskiego na 5-hektarowej działce. Zajmie m.in. teren obecnego lodowiska Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, które po sezonie zimowym zostanie wyburzone. Inwestorem kompleksu jest spółka Res-Vita.

– Od strony formalnej nie ma już przeszkód, żeby inwestycję rozpocząć. Pozwolenie na budowę zostało wydane. Inwestor z pracami zamierza ruszyć 15 kwietnia – mówi Aleksander Bentkowski, który jest zaangażowany w budowę kompleksu.

Co tam będzie?

„Res-Vita” to długo oczekiwana inwestycja, której koncepcja co chwilę się zmieniała. Początkowo mówiono, że w ramach kompleksu powstanie aquapark, kryte lodowisko, hala łuczniczo-piłkarska, galeria handlowa, multikina i hotel.

Ten plan bardzo się zmienił. Wydział architektury Urzędu Miasta w Rzeszowie pod koniec sierpnia zeszłego roku wydał pozwolenie na budowę sześciokondygnacyjnego obiektu o wysokości ok. 19 m.

– Jego kubatura wynosi ponad 105 tys. m sześć., a powierzchnia użytkowa 26 tys. m kw. Na parterze ma być sklep z artykułami przemysłowymi o powierzchni ponad 2 tys. m kw.

– Na drugim piętrze zaplanowano sztuczne lodowisko o wymiarach 60 x 30 m, tor rolkowy, ściankę wspinaczkową i skatepark. Na trzeciej, czwartej i piątej kondygnacji ma być parking – mówi Andrzej Skotnicki, dyrektor wydziału architektury rzeszowskiego magistratu.

Nie wybudują, stracą działkę

Rozpoczęcia inwestycji nie może się już doczekać Urząd Miasta w Rzeszowie, który wiele lat temu wydzierżawił Resovii 2,5-hektarową działkę na 40 lat. W 2012 r. dzierżawa została zamieniona na wieczyste użytkowanie. Warunek był taki, że w rejonie ul. Wyspiańskiego i Witosa ma powstać kompleks sportowy-handlowy.

Zgodnie z umową między miastem, a klubem zawartą 10 czerwca 2013 r., budowa kompleksu miała się rozpocząć najpóźniej w czerwcu ub. r. Roboty wciąż jednak nie ruszyły. Umowa zakłada, że „Res-Vita” będzie najpóźniej gotowa w czerwcu 2018 r.

Inwestor obiecuje, że w końcu rozpocznie prace budowlane, bo ratusz grozi, że jeżeli nadal będzie martwa cisza, to miasto odbierze klubowi działkę i plan całej inwestycji runie. Aleksander Bentkowski zapewnia, że teraz już tylko działalność obecnego lodowiska wstrzymuje rozpoczęcie robót.

– Sezon na lodowisku zostanie dokończony. Jeżeli roboty rozpoczną się 15 kwietnia, tak jak jest to przewidziane, to maksymalny czas trwania prac waha się w granicach 12-16 miesięcy – twierdzi Bentkowski.

Dwa 90-metrowe wieżowce

Kompleks „Res-Vita” jest podzielony na dwa etapy. Ten pierwszy to wspomniany obiekt z lodowiskiem, częścią komercyjną i parkingami. Drugi to budowa od strony ul. Wyspiańskiego dwóch wieżowców o wysokości 90 m (ok. 30 pięter). Jeszcze w ub. r. mówiło się, że drugi etap został przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość. W wieżowcach zaplanowano biura i mieszkania.

Okazuje się, że inwestor nie chce przeciągać realizacji drugiego etapu „Res-Vity”. – Jeszcze w tym miesiącu lub marcu zostanie złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Drugi etap rozpocząłby się zaraz po zakończeniu pierwszego. Projekt jest już na ukończeniu – mówi Aleksander Bentkowski.

Koszt inwestycji trzymany jest w tajemnicy.

(kaw, mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama