Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Miało być palenie kart wyborczych, ale nie będzie, bo w niedzielę (10 maja) nie będzie wyborów na prezydenta RP. W sobotę w Rzeszowie zostanie przypomniane, czym jest Konstytucja RP.

Obywatele RP na Rynku w Rzeszowie zamierzali dzień przed korespondencyjnymi wyborami prezydenta RP spalić karty wyborcze. Miał być to gest „niezgody na bezprawie”, jakie urządziło PiS w kontekście prezydenckich wyborów.

Zaplanowanych na 10 maja wyborów jednak nie będzie, co siłą rzeczy oznacza, że akcja Obywateli RP traci rację bytu. Palenia kart, bo ich nie ma (nie dostarczyła ich Poczta Polska), ale demonstracja zostanie zastąpiona inną. 

„W miejsce państwa prawa mamy twór, którego działanie jest oparte o decyzje kilku, a właściwie jednej osoby, podejmowane bez żadnego trybu” – piszą Obywatele RP o Jarosławie Kaczyńskim, prezes PiS. 

To właśnie Kaczyński i Jarosław Gowin, szef Porozumienia, podpisali porozumienie, które odsuwa w czasie wybory prezydenckie (nowa data nie jest znana). Obywatele RP uważają, że politycy jednej opcji podeptali Konstytucję, inni jej nie obronili. 

„Ani dla jednych, ani dla drugich nie jest już najważniejszym aktem prawnym lecz czymś, co można dowolnie pomijać lub co najwyżej żonglować na potrzeby doraźnych interesów. Ostatnie wydarzenia są tego koronnym dowodem” – uważają Obywatele RP. 

Dlatego napis „Konstytucja” przepasali czarną wstążką.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Organizatorzy sobotniej demonstracji, która odbędzie się na okrągłej kładce w Rzeszowie (od godz. 14:00), uważają, że „w obliczu klęski wszystkich instytucji państwa potrzebny jest opór społeczeństwa wobec bezprawia”. 

„Potrzebne jest nieustanne przypominanie o Konstytucji III RP, która przecież nadal powinna obowiązywać. Konieczne jest budowanie Polski na nowo – takiej, w której znajdą miejsce wszyscy, bez względu na poglądy polityczne, społeczne i ideowe”. 

Organizatorzy zapowiadają, że w sobotę na okrągłą kładkę przyniosą białą płachtę, która ma symbolizować nowy początek – państwo, które pora urządzić w oparciu o nowe zasady.

„Demokratyczne, obywatelskie państwo prawa, w którym każdy obywatel będzie miał swój własny głos i w którym każdy będzie zasługiwał na szacunek” – podkreślają Obywatele RP. Razem z nimi protest organizują Rebelianty Podkarpackie i Uwaga, Tu Obywatele. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama