Zdjęcie: Pixabay

Odradzamy wychodzenie z domu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska opublikował mapy jakość powietrza w Rzeszowie. Mapy na niedzielę i poniedziałek świecą się na czerwono.  

Fatalna jakość powietrza ma związek z panującymi mrozami, które blokują ruch powietrza. Mrozy zmuszają ludzi do spalania większej ilości paliw w celach grzewczych, co w efekcie powoduje emisję spalin. Najgorsza jakość powietrza jest w nocy, kiedy temperatura jest najniższa, a spalanie w przydomowych kotłowniach największe.

Nad Rzeszowem znajduje się „chmura” zanieczyszczeń gazowych i pyłów unosząca sie nad miastem – smog. Powstaje on podczas wilgotnych i bezwietrznych dni, gdy zanieczyszczenia przemysłowe, spaliny samochodów kumulują się w powietrzu.

Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w niedzielę (8 stycznia) i poniedziałek (9 stycznia) jakość powietrza w Rzeszowie będzie bardzo zła. Mapa na niedzielę jest prawie cała pokryta czerwonym kolorem, a na poniedziałek cała czerwona.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Co to oznacza? Że jakość powietrza jest niebezpiecznie zła, osoby i starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Według meteorologów niedziela w Rzeszowie będzie słoneczna ze słabym śniegiem. W ciągu dnia ma być -9 st. C, temperatura odczuwalna wyniesie -16 st. C. Wiatr ma wiać z prędkością 18 km/h, w porywach do 40 km/h. W poniedziałek przez cały dzień ma padać śnieg. Na termometrach -7 st. C, temperatura odczuwalna – 11 st. C.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Siarczyste mrozy na Podkarpaciu mają się utrzymać do wtorku (10 stycznia). W sobotę najzimniej było na Połoninie Wetlińskiej – minus 28 st. C. W stacji meteorologicznej w Stuposianach zanotowano minus 25 st.,  w Jasionce minus 24 st. C. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama