Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Odradzamy wychodzenie z domu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska opublikował mapy jakość powietrza w Rzeszowie. Mapy na niedzielę i poniedziałek świecą się na czerwono.  

Fatalna jakość powietrza ma związek z panującymi mrozami, które blokują ruch powietrza. Mrozy zmuszają ludzi do spalania większej ilości paliw w celach grzewczych, co w efekcie powoduje emisję spalin. Najgorsza jakość powietrza jest w nocy, kiedy temperatura jest najniższa, a spalanie w przydomowych kotłowniach największe.

Nad Rzeszowem znajduje się „chmura” zanieczyszczeń gazowych i pyłów unosząca sie nad miastem – smog. Powstaje on podczas wilgotnych i bezwietrznych dni, gdy zanieczyszczenia przemysłowe, spaliny samochodów kumulują się w powietrzu.

Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w niedzielę (8 stycznia) i poniedziałek (9 stycznia) jakość powietrza w Rzeszowie będzie bardzo zła. Mapa na niedzielę jest prawie cała pokryta czerwonym kolorem, a na poniedziałek cała czerwona.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Co to oznacza? Że jakość powietrza jest niebezpiecznie zła, osoby i starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Według meteorologów niedziela w Rzeszowie będzie słoneczna ze słabym śniegiem. W ciągu dnia ma być -9 st. C, temperatura odczuwalna wyniesie -16 st. C. Wiatr ma wiać z prędkością 18 km/h, w porywach do 40 km/h. W poniedziałek przez cały dzień ma padać śnieg. Na termometrach -7 st. C, temperatura odczuwalna – 11 st. C.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Siarczyste mrozy na Podkarpaciu mają się utrzymać do wtorku (10 stycznia). W sobotę najzimniej było na Połoninie Wetlińskiej – minus 28 st. C. W stacji meteorologicznej w Stuposianach zanotowano minus 25 st.,  w Jasionce minus 24 st. C. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. No to teraz jeszcze dołoży do pieca spalarnia śmieci jaka ma podobno powstać przy Elektrociepłowni na Załężu.Jak powstanie to stężenie gazów szkodliwych i normy stężenia gazów będą przekroczone aż do Łańcuta.Na to gdzie jest największe ma wpływ róza wiatrów i ruch ziemi i zazwyczaj wiatr od zachodu.

 2. Zamiast kłaść marmury na 3-Maja i myśleć o jej podgrzewaniu prądem należy doprowadzić ciepło miejskie do każdego miejsca w Rzeszowie!
  Wiem że to nie ta skala kosztów, ale to daje efekty prawdziwe a nie na pokaz.

 3. Centrum miasta bez ogrzewania gazu i ciepłej wody ale z pięknymi muralami. To sobie palimy w Kominkach i piecach a dym sobie leci

 4. Nie rozumiem jak możesz obwiniać prezydenta za smog nad miastem !!!??? Wszyscy jesteśmy sobie winni i nikt poza nami za to nie odpowiada ! Jeździsz samochodem ?? Masz ciepło w domu/mieszkaniu?? To wiesz do kogo możesz mieć „ale” !! Wiem, że wszyscy antyFerenc będą twierdzić, że to nawet smog nad miastem jest jego winą i już! Więc chyba nie ma po co doszukiwać się sensu w bezsensie twoich wypowiedzi !

 5. I ty wierzysz w to, że jeżeli nawet komunikacja będzie darmowa,to ktoś się zdecyduje na jazdę nią zamiast samochodem ?! Naiwny jesteś….

 6. Pan prezydent wiele opowiada o komunikacji miejskiej i jej kluczowej roli w zwalczaniu ruchu samochodowego (a przy okazji smogu)
  To w ramach tych działań zróbmy komunikację miejską bezpłatną w dniach gdy powietrze w mieście „innowacji” jest tak fatalne!
  To byłoby działanie konkretne, przynoszące konkretną korzyść.
  Ale to nie samochody są głównym problemem tylko osiedla starych domków nie podłączonych do ogrzewania miejskiego. Tu jest problem i tu należy oczekiwać konkretnych działań.
  Ale zdecydowanie łatwiej opowiadać o oświetleniu drzew ulicy Cieplińskiego.

Comments are closed.