Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

– Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem! – apelują podkarpaccy działacze Komitetu Obrony Demokracji.  W niedzielę w Rzeszowie staną w obronie sądownictwa.

„Nie każdy może jechać do Warszawy, zatem zróbmy to w Naszych miastach. Sędziowie potrzebują wsparcia. 16 lipca 2017 r. postanowiliśmy się spotkać, by okazać jak bardzo ważne dla naszego Kraju są instytucje, których niezależność gwarantuje, że jesteśmy obywatelami demokratycznego państwa prawa” – informują działacze podkarpackiego KOD-u.

W niedzielę w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko zmianom w polskim sądownictwie zaproponowanym przez rząd PiS. Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił dwie ustawy – o Krajowej Radzie Sądownictwa i funkcjonowaniu sądów powszechnych. Obie podporządkowują sądownictwo Zbigniewowi Ziobrze, ministrowi sprawiedliwości.

Skandaliczne ustawy doprowadzą do tego, że w przypadku tej pierwszej zostanie wygaszona kadencja wszystkich dotychczasowych członków KRS i zezwoli na ich wybór przez sejmową większość. Druga ustawa umożliwi ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu prawo do powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych wedle własnego uznania.

W Sejmie leży jeszcze groźniejszy projekt ustawy – o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z jej założeniem wyrzuceni zostaną dotychczasowi sędziowie Sądu Najwyższego. Na stanowiskach pozostaną tylko ci, których wskaże Zbigniew Ziobro.  Ustawa w praktyce oznacza likwidację niezależnego sądownictwa, trójpodziału władzy, a w konsekwencji – państwa prawa.

Zmiany w polskim sądownictwie wywołują ogólnopolskie protesty parlamentarnej i pozaparlamentarnej opozycji.  

„12 lipca 2017 r. partia PiS dokonała konstytucyjnego zamachu stanu. To nie jest koniec naszej walki o ustrój demokratyczny, prawa i wolności obywatelskie w Polsce” – twierdzą działacze podkarpackiego KOD-u, którzy wezmą udział w niedzielnej demonstracji w Warszawie.

Autokary z Rzeszowa wyjadą w niedzielę o godz. 8:30 z parkingu przed hipermarketem b1 przy al. Witosa. Do Warszawy na pewno wyjadą dwa autokary.

Ci, którzy nie mogą wziąć udziału w proteście w Warszawie swoje poparcie dla obrony niezależności sądownictwa będą mogli wyrazić w niedzielny wieczór w Rzeszowie przy placu Śreniawitów.  

„Zapraszamy wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży na sercu, by przyłączyli się do nas i przyszli w najbliższą niedzielę o godzinie 21:00 pod siedzibę Sądu Okręgowego ze świecami. Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem!” – apelują podkarpaccy działacze KOD.

Ci, którzy wezmą udziału w rzeszowskim proteście, proszeni są o zabranie ze sobą tylko świec. KOD apeluje, by nie używać żadnych znaków i emblematów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.