Nieistniejące zabytkowe auta. Rzeszowscy policjanci CBŚP rozbili grupę przestępczą [FOTO]

Na co najmniej 3,5 mln zł szacowane są straty w wyniku działalności grupy przestępczej, która zajmowała się oszustwami przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów. Grupę rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie. Zatrzymali sześć osób. 

 

Jak poinformowało CBŚP, grupa przestępcza działała w latach 2015-2018 na terenie trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani zawierali umowy dotyczące renowacji zabytkowych samochodów znanych marek i prawdopodobnie nie zamierzali się wywiązywać z umów.

Właścicielom aut wmawiano, jaki jest postęp prac renowacyjnych, prezentowano im fałszywe zdjęcia. Samochody były przez przestępców przywłaszczane i sprzedawane. CBŚP twierdzi, że do sprzedaży trafiały też zabytkowe auta, które w rzeczywistości nie istniały.  Wśród pokrzywdzonych są osoby z Polski, ale również z innych krajów Unii Europejskiej. 

– W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała ponad 150 tys. zł – twierdzi Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji. 

Na sfałszowane dokumenty rejestrowano samochody oraz same karoserie, dzięki czemu przestępcy zdobywali karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki. Zabytkowe auta były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację. CBŚP szacuje, że łączne straty wyniosły co najmniej 3,5 mln zł.

Na terenie Podkarpacia, województwa świętokrzyskiego i w Warszawie funkcjonariusze zatrzymali sześć osób. Wśród nich jest pochodzący z Podkarpacia 30-letni lider grupy przestępczej, a pozostałe osoby to jej członkowie. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące, reszta ma zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Policjanci CBŚP z Rzeszowa zabezpieczyli majątek przestępców o wartości ponad miliona złotych. Udało im się odzyskać część zabytkowych samochodów i części do ich renowacji o wartości około 630 tys. zł. CBŚP twierdzi, że śledztwo jest rozwojowe i nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama