Nielegalna fabryka papierosów. Zlikwidowali ją m.in. policjanci CBŚP z Rzeszowa [FOTO, VIDEO]

Reklama

21 osób zatrzymano w związku z nielegalną działalnością fabryki papierosów na Śląsku. W akcji brali udział m.in. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z poznańskiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Są oni na tropie zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonywała przestępstw karnych i karnoskarbowych.

W ubiegłym tygodniu na terenie Wielkopolski i Śląska policjanci CBŚP z Poznania i Rzeszowa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali 21 osób narodowości polskiej, wietnamskiej i chińskiej. W akcji brali udział także policyjni kontrterroryści. 

Podejrzanych zatrzymano w okolicy Koła, Częstochowy i Wrześni. Są oni podejrzani o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, która – jak twierdzi CBŚP – na olbrzymią skalę produkowała papierosy z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek tytoniowych.

Według śledczych dwie z zatrzymanych osób mogą być odpowiedzialne za zorganizowanie całego procederu. W pełni profesjonalną fabrykę papierosów policjanci odkryli na Śląsku . W ogromnej hali były maszyny oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów.

– Wydajność tych urządzeń sięgała około 2 tysięcy papierosów na minutę – poinformowała nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP. 

W nielegalnej fabryce policjanci zabezpieczyli około 750 tys. sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej a także szereg komponentów służących do ich produkcji – filtry, bibuły i owijki, z których można wyprodukować ponad 30 milionów papierosów.

Jednocześnie na terenie Wielkopolski ujawniono magazyn, w którym było ponad 4 t tytoniu w różnej fazie przetwarzania. W kolejnych dwóch miejscach odnaleziono maszyny do pakowania hurtowych ilości dostarczanych tam luzem papierosów.

– Tam przejęto z kolei blisko milion sztuk papierosów. Kolejny magazyn służył do przechowywania opakowań, w które miały być one pakowane – poinformował Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. 

Łącznie podczas policyjnej operacji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 2 mln papierosów i 7 ton tytoniu o wartości prawie 7 mln zł. Śledczy szacują, że Skarb Państwa w wyniku działalności grupy przestępczej stracił ponad 6 mln zł. 

Większość zatrzymanych osób usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwie zarzut kierowania grupą. Są także podejrzani o produkcję, dystrybucję i posiadanie znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Na wniosek prokuratury, sąd aresztował 18 osób na trzy miesiące. Pozostałe trzy osoby mają dozory policyjne i poręczenia majątkowe. Zabezpieczono także mienie podejrzanych – prokuratura ustanowiła hipotekę przymusową na nieruchomości o wartości 600 tys. zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama