Zdjęcie: KAS

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli w Rzeszowie nielegalny transport produktów ropopochodnych. Kierowcy dwóch ciężarówek przewozili ponad 46 tys. litrów towaru.

Funkcjonariusze KAS zatrzymali do kontroli ciężarówki na jednej z dróg wyjazdowych z Rzeszowa. Ciężarówki jechały z Finlandii do Rumunii. Z dokumentów, które przedstawili kierowcy, wynikało, że przewożą ponad 46 tysięcy litrów produktów ropopochodnych.

Okazało się, że transport paliwa nie został zgłoszony do elektronicznego systemu SENT, który KAS wykorzystuje do walki z firmami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi czy wyrobami tytoniowymi. Chodzi o transport „lewego” towaru. 

– Kierowcy obydwu cystern nie okazali do kontroli numeru zgłoszenia SENT. Przewożone towary nie zostały zgłoszone w systemie, mimo obowiązujących wymogów – poinformowała asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Przewoźnik, który zlecił transport, został ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł, a kierowcy cystern dostali po 5000 zł grzywny.

Tylko w ub. r. podkarpackie służby celno-skarbowe skontrolowały ponad 47 tys. podobnych transportów. Kary wyniosły 2,3 mln zł. Przewoźnicy mają obowiązek zgłaszania „towarów wrażliwych” do SENT, a pojazdy wyposażać w urządzenia, którymi można je namierzać. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama