Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Reklama

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Korczowej 30-letniego obywatela Niemiec poszukiwanego przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

30-latek został zatrzymany w czwartek 9 listopada na terenie drogowego przejścia granicznego w Korczowej. W trakcie kontroli dokumentów obywatela Niemiec pogranicznicy ustalili, że jest on poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecki wymiar sprawiedliwości za działalność wymierzoną przeciwko bezpieczeństwu państwa.

– Mężczyzna był zaskoczony. Podczas zatrzymania nie stawiał oporu – relacjonuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Obywatel Niemiec został przekazany Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu i do momentu wszczęcia procedury ekstradycyjnej będzie przebywać w areszcie.

To już kolejne zatrzymanie na granicy polsko-ukraińskiej osoby poszukiwanej Europejskim  Nakazem Aresztowania.  Od początku br. na bieszczadzcy pogranicznicy zrealizowali ponad dwa tysiące zleceń dotyczących zatrzymania osób figurujących w bazach danych SIS. Oprócz tego zatrzymano 29 osób poszukiwanych przez Interpol.

– Zatrzymanie na granicy wielu z poszukiwanych osób było możliwe m.in. dzięki wprowadzonym w kwietniu szczegółowym kontrolom wszystkich podróżnych – dodaje mjr Pikor.

Od 7 kwietnia zaostrzono przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu obywateli UE poza strefę Schengen. Wcześniej obywalele UE byli poddawani jedynie kontroli minimalnej. Zmiany wynikały z utrzymującego się w Europie zagrożenia terrorystycznego.

Obecnie wszyscy podróżni, zarówno na wjazd do UE jak i wyjazd poddawani są teraz szczegółowej kontroli. Oznacza to, że każdy podróżny jest również sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest poszukiwany, nie obowiązuje go zakaz wjazdu na terytorium UE czy też – co najważniejsze – nie został zastrzeżony jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama