Zdjęcie: Pixabay
Reklama

O tym, jakie prawa przysługują niepełnosprawnym i ich opiekunom będzie można się dowiedzieć podczas debaty „Niepełnosprawność – jak żyć”, która odbędzie się w czwartek 25 stycznia w rzeszowskim ratuszu. Organizuje ją Podkarpacka Programowa Rada Kobiet.

Debata „Niepełnosprawność – jak żyć” jest odpowiedzią na prośby kierowane przez matki niepełnosprawnych dorosłych dzieci. W Polsce żyje bowiem 46 tysięcy osób, które musiały łączyć pracę zawodową z opieką nad chorym dzieckiem, a po 20 latach pracy przeszły na tzw. emeryturę EWK. Jej wysokość to obecnie 1 zł brutto. Z takiej kwoty trudno się utrzymać a dziś osoby, które nie pracują i zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1477 złotych.

Postulat kobiet z emeryturami EWK dotyczy wyrównania obydwu rodzajów świadczeń. W tej sprawie interweniowały na wszelkich szczeblach samorządowych i publicznych.

Problem niepełnosprawności w Polsce zostanie poruszony podczas kolejnego wydarzenia organizowanego przez Podkarpacką Programową Radę Kobiet. Odbędzie się ono w czwartek (25 stycznia) w rzeszowskim ratuszu o godzinie 18:00 pod hasłem „Niepełnosprawność – jak żyć”.

W programie: informacje o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce, wystąpienie matki samotnie wychowującej niepełnosprawne dziecko, świadczenia pielęgnacyjne w Polsce, emerytura EWK, porady eksperckie, debaty z udziałem miejskich rady. Udział w dyskusji jest bezpłatny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama