Zdjęcie: Materiały prasowe

Kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych można od wtorku (16 lutego) oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie na nowej wystawie „Niepodległość szablą wywalczona”.

Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przypomina, że szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica.

– Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym – twierdzi Rafał Kocoł. 

Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Na wystawie „Niepodległość szablą wywalczona” prezentowane są polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią – powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od XVII wieku, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełniają mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej. Wystawę mogą oglądać do czerwca.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama