Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Spór we władzach krajowych Porozumienia. Podkarpaccy działacze murem za Jarosławem Gowinem. 

W sobotę (6 lutego) zarząd okręgu rzeszowskiego nr 23 Porozumienia wydał w tej sprawie oświadczenie. Chodzi o konflikt na szczytach władz partii Jarosława Gowina, koalicjanta PiS. W czwartek w prawach członka Porozumienia został zawieszony europoseł Adam Bielan, w piątek wyrzucono go z partii. Podobny los spotkał znanego posła Kamila Bortniczuka. 

Sam Bielan twierdzi, że Jarosław Gowin od trzech lat nie kieruje partią, bo 2018 roku nie przeprowadzono wyborów na prezesa Porozumienia. Bielan uważa się za tymczasowego prezesa, bo jest przewodniczącym konwencji krajowej. Przekonuje, że decyzja o wyrzuceniu go z partii jest bezprawna. 

Większość parlamentarzystów Porozumienia w tym sporze jest po stronie Gowina. W sobotę poparcia udzielili mu także podkarpaccy działacze, którzy z „niepokojem” obserwują personalną wojnę na najwyższych szczeblach partii. Twierdzą, że jest ona „całkowicie niezrozumiała” dla członków Porozumienia.

„Przywództwo w partii opiera się nie tylko na podstawie formalnej wynikającej z demokratycznych procedur. W sposób szczególny podstawą przywództwa jest zaufanie członków partii do jej lidera oraz jego autorytet budowany przez wiele lat wspólnej pracy
 – czytamy w oświadczeniu zarządu okręgu nr 23 Porozumienia. 

Podkarpaccy działacze partii Gowina podkreślili, że ma on z ich strony „pełne zaufanie i poparcie”. „Jesteśmy przekonani, iż dotychczasowe działania naszej partii oraz osobiście Prezesa Jarosława Gowina dobrze służą Polsce i dorobku tego nie można roztrwonić przez niezrozumiałe dla opinii publicznej spory” – podkreślono w oświadczeniu. 

Zarząd podkarpackich struktur Porozumienia dostrzega także „potrzebę pilnego uporządkowania problemów organizacyjnych i statutowych” partii. Podkarpaccy gowinowcy, którym przewodzi Stanisław Kruczek, postulują również powołanie zespołu, który przygotowałby zwołanie Kongresu Porozumienia. 

Oświadczenie podpisało 15 członków zarządu okręgu nr 23, w tym wspomniany Stanisław Kruczek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama