Niezwykłe murale w rzeszowskim Centrum Onkologii. Nie tracić nadziei

Dwa murale powstały w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Mają dawać pacjentom nadzieję i motywować do walki z nowotworem.

 

Zdjęcia: KSW nr 1 w Rzeszowie

Grafiki są częścią projektu „Mural OnkoNadziei”, za który odpowiada sanockie Stowarzyszenie Sanitas. – Psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego – podkreśla Anna Nowakowska, założycielka Sanitas.

Myślą przewodnią murali są dwa cytaty, które wkomponowano w grafikę: „Daj sobie czas” i „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… nigdy nie trać światła nadziei”.

Wydźwięk aforyzmów jest podobny. Nowotwór nie powinien powodować rezygnacji z marzeń. Każdy chory powinien dążyć do nawet najdrobniejszych celów, to patrzenie w przyszłość z optymizmem i wiara, że szare dni, trudne momenty, kiedyś znikną. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Autorem murali jest krakowski artysta-malarz, Marcin Andruszkiewicz AISME. Większy
z nich ma wymiary 5,2 m x 3,05 m, a mniejszy 3,46 m x 3,05 m. Prace trwały w weekend. Zużyto 50 puszek farb różnego koloru i 4 litry farby na pokrycie tła.

– Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, efektywniej, jest bezcenny – zaznacza Anna Nowakowska. 

Murale mają pozytywnie wpłynąć na nastrój pacjentów i odsunąć ich myśli od choroby.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama