Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

18 rzeszowskich instytucji przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Rzeszowie, która odbędzie się w sobotę, 18 maja. 

Do Nocy Muzeów 2024, która rozpocznie się w większości miejsc o godz. 19:00, dołączają Teatr Maska oraz Stowarzyszenie Rzeszowskie Klasyki Nocą. Nieco wcześniej, bo już od 14:00, będzie można zwiedzać Muzeum Techniki i Militariów.

PROGRAM NOCY MUZEÓW 2024

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19:

Wstęp 5 zł, godz.: 19:00-24:00

Wystawy stałe:

– Galeria Malarstwa Europejskiego

– Galeria Rzemiosła Artystycznego

– “Żołnierz  polski 1914 -1945.  Kolekcja  Jana  Partyki”.

– prezentacja obrazów prof. Tadeusza Boruty

Wystawa czasowa: „Andy Warhol przed i po”

Wydarzenia towarzyszące:

– „New Look” Christiana Diora i ewolucja powojennej sylwetki – prelekcja dra Piotra Szaradowskiego, godz. 20:00,

– prezentacja kilku obiektów z zakupionej kolekcji ubiorów i dodatków z francuskich domów mody,

– „Żywa lekcja historii” w wykonaniu Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów.

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 12:

Wstęp 2 zł. 

– wystawa „Sześć wieków Rzeszowa”

– wystawa „Monte Cassino 1944” – związana z 80. rocznicą bitwy, ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy gen. Władysława Andersa związanych z Podkarpaciem i Rzeszowem. Fragment wystawy został poświęcony także Melchiorowi Wańkowiczowi, który był kronikarzem II Korpusu Polskiego i autorem bezcennego trzytomowego reportażu „Bitwa o Monte Cassino”.

Wydarzenia towarzyszące:

– prezentacja pary pistoletów kapiszonowych, pojedynkowych z akcesoriami w kasecie z połowy XIX w.

– 20:00 i 22.00 – zwiedzanie wystawy stałej z muzealnikiem.

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6:

Wstęp 2 zł, godz.: 19:00-24:00

Wystawa stała: Wystawa stroju ludowego „Na co dzień i od święta”.

Wystawa czasowa: „Na psa urok”.

Wydarzenia towarzyszące:

– 19:00-21:00 – pokaz haftów w wykonaniu członków Koła Hafciarskiego „Kotulanki na rzeszowską nitkę”,

– od 19:30 co pół godziny – emisja filmu „Lasowiackie gusła”.

Muzeum Techniki i Militariów, ul. Kochanowskiego 19:

Wstęp wolny, godz.: 14:00-24.00

– „Święto Ratownika” – pokazy sprzętu i działania służb ratowniczych (Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ratownictwo Medyczne, Ratownicy-górnicy, Wojsko, Policja, STORAT – psy ratownicze, AWANGARDA – Polscy Medycy na Froncie),

– wystawa II Wojna Światowa – mundury , technika, wyposażenie,

– wystawa pojazdów i motocykli zabytkowych,

– wystawa zabytkowego sprzętu AGD i RTV,

– wystawa mundurów służb mundurowych 19452024,

– wystawa sprzętu wojskowego opancerzonego, pojazdów policyjnych i strażackich,

– pokazy dynamiczne pojazdów zabytkowych wojskowych i cywilnych,

– występy,

– gastronomia,

– atrakcje dla dzieci.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, ul. Mickiewicza 13:

Wstęp : 2 zł, godz.: 19:00-24:00

Wystawy:

– „Bajkolandia z klocków LEGO” – wystawa prezentująca figurki bohaterów bajek z małych i dużych ekranów oraz fantastyczne, bajkowe konstrukcje zbudowane ze słynnych klocków. Będzie można oglądać liczne budowle z bohaterami filmów Disneya, bajeczne zamki i królewny, znane postaci z kreskówek, fantastyczne zestawy Ninjago i powstałe w oparciu o grę komputerową Minecraft, LEGO Star Wars, a nawet z niezwykle popularnej serii o przygodach Harry’ego Pottera.

– „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci” – wystawa \prezentująca eksponaty związane z realizacją filmów animowanych dla dzieci: oryginalne lalki, folie animacyjne, projekty, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych. Na wystawie pokazane są także przedmioty codziennego użytku minionej epoki z wizerunkami bohaterów dobranocek i wiele innych pamiątek.

– „Przygody Gąski Balbinki” – wystawa o bohaterce jednej z najstarszych dobranocek prezentująca historię słynnej Gąski od czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”, w którym pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa od 1957 r. przedstawiała krótkie i zabawne historyjki obrazkowe aż po przygody pokazywane w okienkach telewizorów.

– 19:00-19:15, 20:00-20:15 – „Mini-koncert” – występ uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie

Warsztaty:

– 19:30-21:00 – „Hej koleżanko, kolego mamy LEGO!” – warsztaty rodzinne budowania bajkowej konstrukcji z klocków LEGO®.

– 21:00-23:00 – „W ławce szkolnej sprzed lat…” – podróż w czasie do dawnej szkoły, gdzie można będzie usiąść w ławce szkolnej sprzed lat i spróbować swych sił w kaligrafii.

Zabawy towarzyszące:

– „Koło fortuny” – zabawa dla dzieci i dla dorosłych polegająca na odgadywaniu bohaterów dobranocek przedstawionych na poszczególnych polach koła,

– „Fotka z bohaterem” – spotkanie z postaciami z dobranocek w przestrzeni Muzeum.

Pokazy filmowe:

– „Powróćmy do tych dawnych lat”– prezentacja filmów animowanych w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek. Można będzie obejrzeć przygody Gąski Balbinki, Reksia, Bolka i Lolka… i wielu innych dobranockowych bohaterów.

Warsztaty/zajęcia: bezpłatne, obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 17 748 36 51.

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, ul. Zamkowa 4:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00.

– wystawa „Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach” – wystawa zbiorowa,

– wystawa „Sztuka sakralna od średniowiecza do współczesności”.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9:

Wstęp wolny, godz.: 18:00-24:00

– 18:00 – otwarcie wystawy „Visual Story”

Wystawa polaryzuje między dwoma biegunami: medium filmu i książki fotograficznej. Osoby twórcze z Katedry Fotografii, Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi chcą podzielić się bogatym dorobkiem ważnych projektów, których finalna forma została rozbudowana o narrację trwającą w czasie oraz obiekt.

Twórcami zaproszonymi do wystawy są aktualnie studiujący, absolwenci oraz wykładowcy naszej szkoły. Książki pochodzą z kolekcji pracowni „projektowania publikacji” prowadzonej przez dr. Bartłomieja Talagę, który wraz ze studentami dokonał selekcji pokazywanego zestawu postaw twórczych. Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno klasyczne książki, jak i obejrzeć krótkie formy filmowe.

Galeria r_z / ORz ZPAP, ulica 3 Maja 16:

Wstęp wolny, godz.: 18:00-24:00

Wystawa „Anatomia procesu” – projekcja krótkich form filmowych, których celem jest ukazanie procesu twórczego artystów zaproszonych oraz związanych ZPAP ORz. „Anatomia procesu” odnosi się do głębszego zrozumienia etapów i elementów, które kształtują całe dzieło twórcze – niezależnie od dziedziny artystycznej.

Artyści są proszeni do ukazania swoich inspiracji oraz odsłaniania tajemnic związanych z ich procesem twórczym. Mogą to być różnorodne przestrzenie stymulujące ich kreatywność, takie jak: poezja, literatura, natura, pejzaże, krajobrazy czy przestrzeń miejska.

Niezwykle istotnym aspektem projektu jest unikanie dosłowności i śmiałe podejście do uchwycenia szerszej perspektywy rzeczywistości, która inspiruje i napędza artystów do twórczego działania.

Dzięki „Anatomii procesu”, odbiorcy będą mieli okazję zobaczyć, jak rodzi się proces twórczy, skąd czerpane są pomysły i inspiracje oraz jak są związane z daną pracą artystyczną: nie jako gotowe dzieło, lecz jako dynamiczny proces. Ponadto ważne jest skupienie uwagi osób zainteresowanych zagadnieniem na jakiej bazie artyści konstruują swoje dzieła, jakie inspiracje wykorzystują oraz jakimi technikami się posługują.

Nazwa projektu „Anatomia procesu” sugeruje, iż proces twórczy jest równie istotny jak sam efekt końcowy, a zrozumienie i odkrywanie jego stanowi istotny element dla pełnego zrozumienia sztuki i twórczości artystycznej. Kuratorem wystawy jest Łukasz Kuśnierz.

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18:

godz.: 19.00 24.00

Wystawy:

Sztuka Nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich –  wstęp 5 zł

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– „Rzecz o Aniołach” – wystawa malarstwa i grafiki Marii Monikowskiej-Tabisz – wstęp wolny

Galeria Pod Ratuszem, ul. Rynek 1:

– wystawa „Horyzonty” – malarstwo i grafika studentów koła artystyczno-naukowego „RAZEM” z Instytutu Sztuk Pięknych UR – wstęp wolny.

Stowarzyszenie Rzeszowskie Klasyki Nocą:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00.

Wystawa zabytkowych pojazdów, które będzie można podziwiać na placu obok Biura Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18.

Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer, ul. Mickiewicza 13:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00.

– wystawa malarstwa Wlastimila Hofmana – na wystawie zaprezentowanych zostanie 10 prac artysty z przedwojennego okresu twórczości z lat 1918-1932,

– wystawa malarstwa Sylwestra Stabryły „Cichość serca” – na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście premierowych obrazów w technice olejnej namalowanych specjalnie. Prace oprawione w stylizowane, antyczne ramy mają podkreślić́ nawiązanie w swoim charakterze do obrazów wielkich europejskich mistrzów dawnego malarstwa.

Teatr Maska w Rzeszowie, Mickiewicza 13:

Wstęp: 2 zł, godz.: 19:00-24:00.

– Witamy w Pracowni Dżepetta – usytułowana w podziemiach Maski pracownia Dżepetta to nowo powstałe, klimatyczne muzeum lalek teatralnych. Przestrzeń składa się z trzech kameralnych pomieszczeń. W pierwszym z nich prezentowane są stylizowane maski teatralne, jakie spotkać można w różnych zakątkach świata. Kolejne dwie przestrzenie wystrojem nawiązujące do rzemieślniczych pracowni – stolarskiej i krawieckiej – wypełniają lalki, projekty scenograficzne, rekwizyty i kostiumy z archiwalnych spektakli Teatru Maska i Kacperek.

– z okazji Nocy Muzeów Maska zaprosi zwiedzających także na scenę kameralną zamienioną na ten dzień w magiczną Krainę Czarów, gdzie będzie można zobaczyć lalki z przedstawień aktualnie granych na scenie Maski.

Czas zwiedzania: ok. 15–20 minut.

Rzeszowskie Piwnice, ul. Rynek 26:

Godz.: 19:00-24:00.

– samodzielne zwiedzanie piwnic ścieżką „Obrazy Historii”, ostatnie wejście o 23:00, wstęp: 5 zł,

– projekcja multisensorycznego filmu o historii Rzeszowa, ostatni seans – 23:30, wstęp: 3 zł.

Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych, Uniwersytet Rzeszowski, al. mjr. W. Kopisto 2a:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00.

– wystawy prac Studentów i Pedagogów w poszczególnych pracowniach i holach Instytutu,

– warsztaty i prezentacje technik z różnych dziedzin sztuki (m. in. grafika warsztatowa, fotografia, rysunek i malarstwo, techniki cyfrowe),

– projekcje filmowe

– wystawa części kolekcji sztuki współczesnej Jana Pastuły w Galerii ISP wraz z oprowadzaniem kuratorskim,

– seria wykładów z obszaru sztuk wizualnych (dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych),

– konsultacje i przegląd teczek kandydatów na studia artystyczne,

– mapping,

– gry manualne – abstrakcyjne i nielogiczne,

– instalacje interaktywne

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00.

– Planetarium Mobilne – to innowacyjny eksponat edukacyjny, który przyjeżdża bezpośrednio na wydarzenia, by przenieść uczestników w świat nauki dzięki pokazom w technologii 360 stopni. Projekcje otaczają widzów z każdej strony, tworząc efekt pełnego zanurzenia w oglądane treści, od tajemniczych galaktyk, przez czar prehistorycznej Ziemi, po najnowsze wynalazki technologiczne,

– Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne – ekspozycja z udziałem fotografików naszego regionu prezentuje dorobek twórczy Podkarpacia a Konfrontacje kolejny raz są okazją do porównania umiejętności artystów fotografii i miłośników tej dyscypliny sztuki,

– „Co tu się (nie) działo 1944 – 1948” – na wystawie będzie można podziwiać reprinty afiszy promujących różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne i nie tylko, które miały miejsce w obecnej siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. S. Okrzei 7, ówcześnie przy ul. Tannenbauma 7,

– Pracownie PCN Łukasiewicz – w trakcie pokazów biologiczno-chemicznych, zabiorą widzów w podróż do świata nauki, z pomocą różnorodnych, efektownych i zaskakujących doświadczeń. Dadzą także możliwość ujrzenia niewidocznego gołym okiem mikro świata, który nas wszakże otacza.

Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej, PGE Obrót, ul. 8 Marca 6:

Wstęp wolny, godz.: 19:00-24:00

Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem (godz.: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00) – wśród eksponatów:

– liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935r., amatorska radiostacja, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985r.,

– fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie,

– wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie,

– wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka,

– wystawa poświęcona Józefowi Hermanowi Osińskiemu –pierwszemu polskiemu elektrykowi, patronowi roku w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich,

– pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, godzina 20:30,

– pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa),

– wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych,

Instytut Pamięci Narodowej, ul. Słowackiego 18:

Wstęp wolny, godz.: 19.00-24:00.

– prezentacja materiałów archiwalnych IPN – zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.

Wejścia co 45 minut (godz. 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00), za okazaniem wejściówek dostępnych od 13 maja w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18.

– mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną,

– prezentacja wystaw: „Stanisław Maczek”, wystawa artefaktów odnalezionych podczas poszukiwań Żołnierzy Niezłomnych w województwie podkarpackim,

– sprzedaż publikacji IPN,

– kartonale i prezentacja bohaterów polskiej historii w przestrzeni publicznej województwa podkarpackiego,

– edukacyjne gry planszowe: „Polak Mały”, Pamięć’39”, „Znaj Znak”, „Znaj Znak. Pamięć”, „303”,

– konkursy historyczne dotyczące wybranych postaci historycznych: gen. Stanisława Maczka, gen. Władysława Andersa; konkursy dla najmłodszych,

– gra miejska Akcja „Kośba”,

– układanki historyczne,

– wpinki, kolorowanki,

– stanowisko informacyjne dotyczące katalogów tematycznych opracowywanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Rzeszowie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sokoła 13:

Wstęp wolny, godz.: 18:00-23:00.

– 18:00-19:30 – spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską – rozmowy o książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”,

– 19:00-22:00 – Fotobudka – możliwość zrobienia bezpłatnego, pamiątkowego zdjęcia,

– 19:30-21:30 – Wehikuł Czasu – Odkryj historię Rzeszowa z goglami VR, aplikacją LearningApps i w zbiorach Biblioteki,

– 20:00-21:30 – Budziwojskiej opowieści – projekcja filmu dokumentalnego,

– 20:30-22:00 – Ekopamiątka ze Starego Rzeszowa – warsztaty artystyczne: malowanie pejzaży Rzeszowa XIX wieku na bawełnianych ekotorbach,

– 22:00-22:40 – Recital Nocą – Ewa Siembida & Tomasz Jachym,

– 18:00-23:00 – wydarzenia towarzyszące:

* różnorodność Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej – wystawa planszowa,

* starodruki, cymelia oraz dokumenty życia społecznego o dawnym Rzeszowie – wystawa kolekcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie,

* zwiedzanie magazynu zbiorów Czytelni Głównej,

* podziel się radością czytania! – akcja bookcrossingowa

* Nocny Kiermasz Książki Wyczytanej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama