Noc Muzeów 2024 w rzeszowskim IPN. Co czeka na zwiedzających?

Zdjęcie: Instytut Pamięci Narodowej

W sobotę, 18 maja, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej otwiera drzwi, do których na co dzień wejść nie można.

Noc Muzeów od lat cieszy się ogromną popularnością. Muzea, galerie sztuki, archiwa i wiele innych instytucji otwiera swoje drzwi dla zwiedzających po zmroku, oferując niezwykłe atrakcje i wydarzenia specjalne. 

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, a pomysł podchwyciły wkrótce m.in. Paryż i Amsterdam. Obecnie odbywa się ona w ponad 120 europejskich miastach.

Także w Polsce Noc Muzeów szybko stała się prawdziwym fenomenem. Pierwszy raz odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w kolejnych latach do grona organizatorów dołączyły Kraków i Warszawa.

Dziś trudniej byłoby zapewne wskazać miejsca, gdzie nie odbywają się żadne wydarzenia związane z Nocą Muzeów, a długie kolejki zwiedzających już na stałe wpisały się w krajobraz tego jednego majowego wieczoru. 

Ten wieczór to nie tylko okazja, by za darmo zobaczyć stałe ekspozycje i najbardziej charakterystyczne kolekcje poszczególnych placówek, ale również szansa, by wejść w miejsca, do których na co dzień nie ma dostępu.

W rzeszowskiej odsłonie Nocy Muzeów 2024, która odbędzie się w sobotę, 18 maja, weźmie udział 18 placówek i instytucji. Jedną z nich jest Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który przygotował w swojej siedzibie przy ulicy Słowackiego 18, szereg atrakcji. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Noc Muzeów w IPN rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do północy. Wejścia do IPN będą co 45 minut (godz. 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00), za okazaniem wejściówek które można odbierać w siedzibie rzeszowskiego Instytutu.

W czasie Nocy Muzeów w IPN odbędzie się prezentacja materiałów archiwalnych IPN – zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”, zobaczycie mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną.

IPN przygotował wystawę „Stanisław Maczek”, wystawę artefaktów odnalezionych podczas poszukiwań Żołnierzy Niezłomnych na Podkarpaciu, kartonale i prezentację bohaterów polskiej historii w przestrzeni publicznej naszego województwa.

Będą także gry planszowe: „Polak Mały”, Pamięć’39”, „Znaj Znak”, „Znaj Znak. Pamięć”, „303”, konkursy historyczne dotyczące wybranych postaci: gen. Stanisława Maczka, gen. Władysława Andersa oraz konkursy dla najmłodszych.

Zwiedzający będą mogli też wziąć udział w grze Akcja „Kośba”. Nie zabraknie układanek historycznych, wpinek i kolorowanek. IPN otworzy też stanowisko katalogów opracowanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne. Zainteresowani będą mogli kupić publikacje IPN.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama