Zdjęcie: Muzeum - Zamek w Łańcucie

Po czterech latach przerwy do Muzeum – Zamku w Łańcucie powraca Noc Muzeów. W sobotę (4 czerwca turyści) obejrzą wnętrza I piętra rezydencji. Nocne zwiedzanie reprezentacyjnych pokoi odbędzie się w blasku zamkowych żyrandoli.

W trakcie sobotniej Nocy Muzeów turyści będą mogli zobaczyć m.in. Salę Balową, czyli największe i najbardziej okazałe wnętrze Zamku, powstałe ok. 1800 r. zgodnie z projektem Christiana Piotra Aignera. Sala Balowa prezentuje styl dojrzałego klasycyzmu.

– Ozdobą jest intarsjowana posadzka, iluzjonistycznie namalowane niebo na suficie, a także pięć imponujących, kryształowych żyrandoli z końca XIX w. – przypomina Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego Zamku. 

Turystom zostanie też udostępniony Buduar – dawniej określany jako Gabinet Lustrzany lub Zwierciadlany, a także Rokokowy. To jedno z najcenniejszych wnętrz zamkowych. Od tego wnętrza rozpoczyna się ciąg intarsjowanych posadzek o wzorze dywanowym, które powstały w latach 1830-1835, według projektu Karola Chodzińskiego.

Turyści będą mogli również zajrzeć do Łazienki Żółtej. Jej nazwa wzięła się od koloru kafelków, którymi wyłożono ściany. Był to pokój toaletowy Romana Potockiego. Na wiedeńskich meblach znajdują się angielskie i czeskie kryształowe naczynia toaletowe, pochodzące przełomu XIX i XX w. Łazienka zamyka ciąg pokoi wchodzących w skład apartamentu męskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się od godz. 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście o 22:00). Zwiedzanie bez przewodników i audioprzewodników. Wstęp kosztuje złotówkę. Bilety można kupować wyłącznie w Sieni zamkowej. Noc Muzeów będzie połączona z możliwością zapoznania się z ofertą turystyczną, wydawniczą i pamiątkarską.

Muzeum zaznacza, że podczas sobotniego zwiedzania po Parku Wewnętrznym należy poruszać się wyłącznie po wyznaczonej trasie.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama